» 
»
 

İlişkileri bitiren bu 7 zehirli davranıştan uzak durun!

Kadın erkek ilişkilerinde çoğu zaman hatalar farkında olmadan yapılır ve bu durum yavaş yavaş ilişkinizin bozulmasına ve sonunda bitmesine kadar varabilir. Peki ilişkinizi kurtarmak için hangi davranışlardan uzak durmanız gerekiyor işte detaylar...

Güven bir ilişkide en önemli şeydir diyen Uzman Ptikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, ilişkiyi bozan 7 davranışı ele aldı. Buna göre birinci sırada yer alan güvensizlik, ilişkinizi günden güne zehirleyen bir davranış olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok çift partnerine duyduğu güvensizlik nedeniyle e-postalarını okumaktan, cep telefonundaki mesaj ve arama kayıtlarını karıştırmaktan geri durmuyor ancak bu davranış Başkak’ın listesinde ilişkileri zehirleyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Öneriler arasında ise onun sosyal medyada, WhatsApp’ta takip etmekten vazgeçmeniz yer alırken, özellikle erkeklerin unutmaması gereken bir bilgi de yer alıyor: Bir kadının çantasını asla karıştırmayın!

Güvensizlikten güvensizlik doğar diye Başkak, ilişkiniz eğer romantikse partnerinize güvenmeniz gerektiğinin altını çiziyor. Onun sizinle gönül eğlendirdiğini düşünüyor veya güvensizlik yaşıyorsanız, bu durumu gözden geçirmeniz, ilişkiyi devam ettirebilmek için kendinizi motive etmeniz gerektiği belirtilirken, geçmişte başkalarıyla yaşamış olduğunuz güvensizlikler nedeniyle yeni sevgilinizi yargılamamanız tavsiye ediliyor. Eğer sevdiğiniz insanın arkasından iş çevirirseniz, onun da size duyduğu güven zedelenecektir ve bu da sağlıklı bir ilişkide olmaması gereken bir durumdur.

İkinci sırada yer alan kıskançlık konusu da önem arz ediyor. Partneriniz arkadaşlarıyla her dışarı çıktığında ona duyduğunuz güvensizlik nedeniyle kıskançlık krizleri yaşarsanız, sizinle olması gerektiği gibi iletişim kurmasının da yolu kapanabilir. Böyle durumlarda kıskandığınızı kendisine açıkça söyleyin ve nedenlerini da belirtin ki iletişiminiz kopmasın.

İlişkiyi bozan faktörler arasında yer alan yine önemli başlıklardan biri de tartışma anları. Böyle zamanlarda kişiliğe saldıran cümleler sarf etmek, aranızdaki sevgiye büyük bir darbe vuracaktır çünkü siz birbirinize ait sırları biliyorsunuz ve zayıf yönlerinizden haberdarsınız. Bunu tartışma sırasında dile getirerek normal zamanda söylemeyeceğiniz kadar ağır laflar kullanmak oldukça kolay olsa da sağlıklı bir ilişkide asla kabul edilemeyecek bir davranıştır. Sevgilinizi incitebilecek her şeyi biliyor ve bunu yapacak güçte olmanıza rağmen bunu yapmazsanız işte o zaman doğru bir davranış sergilemiş olursunuz. Aksi halde ilişkiniz tamiri imkansız bir güven çıkmazına girebilir.

Ayrıca her yeni tartışmanızda bir önceki tartışmayı gündeme getirmek, aylar önce söylenmiş bir sözü hatırlatmak da sorunlarınızı azaltmaz, aksine arttırır. O anda aranızdaki problemi çözmeye yardımı olmayacağı gibi ilişkiyi zehirleyen bir davranış olacaktır. Geçmiş tartışmalarınızda söylenenleri ve yaşadığınız her ne varsa unutmak böyle durumlarda kullanılacak en iyi yöntem.

Duygusal terörizm kesinlikle tahammül edilmemesi gereken bir diğer davranış olarak karşımıza çıkıyor. Peki nedir bunun anlamı? Partnerinizden ayrılmakla, etrafı dağıtmakla, intihar etmekle, tanıdıklarınıza onun ne kadar kötü biri olduğunu anlatmakla tehdit etmek... Bunları asla ama asla yapmayın, yapılıyorsa da ilişkinizi derhal bitirin.

Sosyal medya bildiğiniz gibi artık pek çok insan için duygularını ifade etme mekanı oldu. İlişkilerin de ne durumda olduğunun takip edildiği Twitter, Facebook gibi platformlarda ilişki durumu hakkında değişiklikler yapmak, ona imalı paylaşımlarda bulunmak işte bahsi geçen zehirli davranışlardan biri. Yaptığınız paylaşımın muhatabını herkes bildiği için duygularınızı direk kişinin yüzüne karşı söylemek en doğrusu. Kısacası hayatınızdaki detayları sosyal medyadan servis etmek yerine, enerjinizi daha olumlu şeyler yapmak için harcayın.

Son olarak ilişkiyi bozan davranışlar arasında birbirine aşırı muhtaçlık düşüncesi yer alıyor. Partnerinizi hayattaki tek ihtiyacınız gibi görür ve tüm mutluluğunuzu o insana bağlarsanız, birbirinizde boğulabilirsiniz. Bu davranış hem gerçekçi ve adil değildir hem de ilişkiniz açısından büyük bir tehlike arz etmektedir. İkinizin de kendinize ait hayatları olmalı çünkü herkesin ilgi alanları, hoşlandığı şeyler farklı olabilir. İlişkiniz açısından ortak ilgi alanları keşfetmek önemli olsa da siz kimseniz o kişisiniz ve o kişi olmaya devam etmelisiniz...

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *