» 
»
 

İlişkinizin bitmesi gerektiğini nasıl anlarsınız? İşte 5 işaret!

Duygusal ilişkilerde verilen emek nedeniyle kurtarma çabaları bazen oldukça uzun sürer ve yıpratıcı bir şekilde fedakarlığa dönüşebilir. Ancak bazı ilişkiler artık kurtarılamayacak kadar bitmiştir. İşte size bunu anlamanın işaretleri…

Uzman Klinik Ptikolog Mehmet Başkak zehirli ilişkilerin işaretlerini anlatıyor ve “artık buraya kadar” demeniz gereken zamanın farkına varmanızı sağlıyor. Peki bir ilişkinin artık negatif olduğunu, yani bitmesi gerektiğini nasıl anlayacağız ve tabi bunu nasıl kabulleneceğiz öncelikle bunları öğrenelim. İnsan sağlığına zararlı hale gelen ilişkiler yaşanırken genellikle ortaya çıkan rahatsızlıkların başında depresyon, anksiyete ve stres geliyor. Tabi bunların yanında bağışıklık sistemi de zayıflıyor ve insanlar hastalıklara daha açık hale geliyor. Evli olsun, flört aşamasında olsun, çiftler bu tür sağlıksız ilişkileri yaşayabiliyor ve ayrıca hipnoz uzmanı olan Uzman Ptikolog Başkak, böyle durumlardaki çiftlerin kesinlikle birbirlerinden ayrılmaları gerektiğini belirtiyor.

Hiç kimse kendisine zarar veren bir ilişkiyi sonsuza kadar sürdürmek zorunda değil ve genellikle sınırları çizilmemiş ve sürekli tek taraflı fedakarlıklar üzerine kurulan ilişkilerde işte bu zehirli ilişki durumu ortaya çıkabiliyor. Eğer ilişkinizi yaşarken sevgi ve saygı yoksa, birbirine güven hissettirilemiyorsa, artık ilişkinizi gözden geçirme ve tüm hayatınızı da etkileyecek olsa bir karar verme zamanı gelmiş demektir. Bazen kişiler birlikte olduğu kişiyi sevdiğini zanneder ancak bu uzun süren alışkanlıklardan kaynaklanabilir ve sadece kelime olarak hayatınızda kalmış ve anlamını yitirmiş olabilir. Bunu anlamak için ise yaşadıklarınızı gözden geçirmeniz ve durumunuzu iyi analiz etmeniz gerekiyor. Peki ilişkimizin bitmesi gerektiğini nasıl anlayacağım diye merak ediyorsanız işte size bazı ipuçları:

Eğer eşiniz ya da sevgilinizle sürekli bir kavga halinde iseniz ve karşınızdaki kişi size karşı anlayışlı davranmıyor, hep son sözü söyleyen kişi oluyorsa, tartışmalarınızdan sonuç alamıyorsanız ya da sürekli karşı tarafın dediği oluyorsa ilişkinizde tehlike çanları çalıyor demektir.

Kendinizi sürekli bir baskı altında hissediyorsanız ve be olup bittiğiniz anlamadığınız halde bir şeylerin ters gittiğini hissediyorsanız, karşınızdaki kişi size karşı pasif saldırgan davranışlar sergiliyor ve her seferinde bir şey söyleyip başka bir şey yapıyorsa ve tüm bunları yaparken her zaman öfkeli durumdaysa ilişkinizin zehirli olma ihtimali yüksektir. Eğer kendinizi böyle bir ilişkiye bırakırsanız sürekli aşağılanan taraf olmaya devam edersiniz.

Bazen sahip olma ile destek olma arasındaki fark ilişkilerde anlaşılamaz. Sürekli aldatılmak mevzusu açılıyorsa, partneriniz sizi çok fazla kıskanıyorsa bu da kesinlikle tahammül edilmemesi gereken yıkıcı davranışlar arasında yer alır. Bu davranışlar birbirine bağımlı olmak anlamına gelir ki sağlıklı ilişkilere bu tür davranışlar hakim olmaz. Birbirinizden ayrı vakit geçirebildiğiniz ve kendi arkadaş çevreniz ile görüşebildiğiniz sürece ilişkiniz sağlıklı denilebilir.

İlişkilerde büyük sorun teşkil eden davranışlardan birisi de partnerin karşısındakinin hatalarını sürekli yüzüne vurması ve ektik yanlarınızı büyütmesi ilişkinizin zehir olduğu anlamını taşıyabilir. Eğer bu tüm bir ilişkiyi devam ettirirseniz o da aynı şeyleri yapmaya devam edecektir ve karşılıklı saygı biteceği gibi sizin kendinizi hem fiziki hem de ruhsal olarak sağlıksız hissetmenize neden olacaktır. Partneriniz sizi hasta etmemeli aksine neşe kaynağınız olmalı ve size güç vermeli.

Negatif ilişkiler üzerine yapılan bir takım araştırmalar göstermiştir ki bu tür ilişkiler içinde olanların kalp hastalıkları yaşamaları ihtimali oldukça yüksek. Çünkü sürekli olumsuz duygulara maruz kaldığınız takdirde bağışıklık sisteminiz yeterince güçlü olamaz ve tüm vücut fonksiyonlarınız bundan etkilenebilir. Bu da size kalp hastalıkları, kilo verme, sürekli yorgunluk ve halsizlik olarak geri dönecektir. Yaşam kalitenizi ve sağlığınızı bozacak bu tür zehirli ilişkileri bir an önce bitirmek kendi adınıza vereceğiniz en doğru karar olacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *