İlk ders zili ile 19 Eylül Pazartesi 2016-2017 eğitim öğretim yılı başlıyor

18 milyondan fazla öğrencinin yeni eğitim öğretim yılı Pazartesi çalacak ilk ders zili ile başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek.

Açık öğretim öğrencileri dahil olmak üzere 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ile 900 bin civarındaki öğretmen Pazartesi itibariyle yeni eğitim öğretim yılına merhaba diyecek. Okulların açılış etkinliği ise “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” teması olacak. Öğrenci seviyelerine göre belirlenecek etkinlikler tüm resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yapılacak.

Pazartesi günü yapılacak törenlerde 15 Temmuz temalı konular işlenecek ve okulun bulunduğu yerleşim bölgelerindeki gazi ve şehit yakınları okullardaki törenlere davet edilecek. İlk ders saatinde öğrencilere “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konusu işlenecek.

Hafta boyunca yapılacak etkinliklerde yine 15 Temmuz konulu röportaj, sinevizyon gösterileri ve Eğitim Bilişim Ağı’nda yayımlanacak olan anma programı velilere ve öğrencilere izlettirilecek. 2016-2017 eğitim öğretim yılı boyunca yapılacak olan etkinliklerde ise 100 temel eser arasında öğrenci seviyelerine uygun olanlar seçilerek vatan, milli birlik ve dayanışma konulu kitaplar okutulacak. Düzenlenecek yarışmalarda “Öğrenci gözüyle 15 Temmuz” konulu olması, bu etkinliklerin okul web sitelerinde yayımlanması belirlendi.

Ders kitapları konusundaki soru işaretlerine ise MEB Müsteşarı Yusuf Tekin cevap verdi. FETÖ darbe girişimi sonrasında bütün ders kitaplarının tekrar incelendiğini belirten Tekin, 58 kitapta öğrencilerin bilinç altına yönelik mesajları çağrıştıran kavramlar tespit edildiğini, bu kitapların sorunlu bölümlerinin çıkarılarak tekrar basılması için çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. Tekin, bunların haricindeki kitapların 19 Eylül Pazartesi günü öğrencilerin sıralarında hazır olacağını ifade ederek, çalışmaların devam ettiğini kaydetti. 

Destekleme ve Yetiştirme Kursları

2016 2017 eğitim öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kursları ise yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz açılacak ve kurslara başvurular 22-27 Eylül arasında alınacak. Destekleme ve yetiştirme kursları birinci dönem, ikinci dönem ve yaz dönemi olmak üzere 3 dönem halinde açılacak ve birinci dönem kursları başlangıç tarihi 3 Ekim bitiş tarihi ise 15 Ocak olarak belirlendi. İkinci dönem destekleme ve yetiştirme kursları ise 27 Şubat-4 Haziran arasında yapılacak. Yaz kursları için belirlenen tarih aralığı 3 Temmuz-27 Ağustos.

Öğretmen atamaları

Dershane ve öğrenci etüt merkezlerinde çalışan eğitim personeli arasından yapılacak öğretmen atama sayısı 5 bin olarak belirlenmişti. Bunun dışında 15 bin sözleşmeli öğretmenin atama sonuçları ise 10 Ekim tarihinde belli olacak.

TEOG sınav tarihleri

MEB tarafından 2017 sınav takvimi de açıklandı. Buna göre Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi 1. Dönem merkezi ortak sınav tarihleri 23-24 Kasım 2016, ikinci dönem merkezi ortak sınav tarihleri ise 26-27 Nisan 2017 olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *