» 
»
 

İlk hacı kafilesi 3 Ağustos'ta uğurlanacak

Bu yılın hac hazırlıklarını tamamladıklarını bildiren Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, ilk hacı kafilesinin 3 Ağustos perşembe günü uğurlanacağını belirtti.

İlk hacı kafilesi 3 Ağustos perşembe günü yola çıkıyor. 2017 yılının ilk kafilesi için hac hazırlıklarının tamamlandığını bildiren Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, ilk kafile için özel bir program düzenleyeceklerini belirtti. 258 kafilenin Diyanet İşleri Başkanlığı, 126 kafilenin ise seyahat acentelerinden oluştuğunu kaydeden Aygün, kafilede toplam 4 bin civarında Diyanet personelinin istihdam edildiği bilgisini verdi.

Bu yıl ilk kafilenin 3 Ağustos itibariyle uğurlanacağını belirten Aygün, Diyanet İşleri ile hacca gidecek olan hacı sayısının 48 bin civarında, seyahat acenteleri ile gidecek olanların ise 31 bin civarında olduğunu belirterek görevlilerle birlikte bu rakamın 80 bini aştığını kaydetti. Yurt dışından gelecek hacılarla birlikte bu sayının 90 bine yakın olduğunu ifade eden Aygün, son hacı kafilesinin 26 Ağustos'ta yola çıkacağını bildirdi.

Hacıların yarısına yakınının Medine'de inerek 5-6 gün sonra Mekke'ye geçeceğini belirten Aygün, diğer yarısının ise direk Mekke'ye gideceği bilgisini paylaştı. 4500'e yakın gazi ve şehit yakınının Diyanet İşleri organizasyonuyla hacca gideceğini de bildiren Aygün, "İnşallah onlar da bu sene hac yapma huzurunu diğer vatandaşlarımızla birlikte yaşayacak." şeklinde konuştu.

HACILARIN KONAKLAMA TÜRLERİ DEĞİŞTİ

Bu yıl, daha önceki yıllardan farklı olarak konaklama türlerinde değişiklik yapıldı ve otel düzeni sistemine geçildi. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği arasındaki saat farkından dolayı öğle yemeğinde sıkıntı yaşanması nedeniyle bu yıl hacılara öğle yemeği için kumanya verilecek. Daha önce umrede bu uygulama yapılmış ve vatandaşlar memnun kalmıştı. Aygün, kumanyanın Arafat'ta zenginleştirileceğini belirtti.

Yüzde 51'i kadın, yüzde 49'ü erkek hacı adayı olduğunu ve kadınların başvuruda oranının yüksek olduğunu belirten Aygün "Hacılarımızın hac ibadetini yapıp salimen, huzur içinde ülkemize dönmelerini Rabb'im nasip eylesin." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *