İlk insan kafası nakli için operasyon tarihi belirlerdi

Dünya'da bir ilk olacak insan kafası nakli için açıklama yapan İtalyan beyin ve sinir cerrahı Sergio Canavero, bu önemli ameliyatın gelecek yıl yapılacağını ifade etti. İşte ayrıntılar...

Tıp dünyasında birçok bilim insanı ve profesör arasında tartışmalara neden olan ve ölüm tehlikesinin yüksek olması nedeni ile yapılması uygun görülmeyen operasyon hakkında konuşan, İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero, söylenenlerin aksine nakil için gerçekleştirilecek olan ameliyatın başarı oranının çok yüksek olduğunu kaydetti.

Operasyonun detayları hakkında bilgi veren Canavero, Rus gönüllü Valery Sipiridonov kafasının yeni vücuda nakledilmesi sonrasında omurgaya elektrik vererek canlandırılacağını, vücuda enjekte ettikleri polietilin glikol sayesinde de yatılan başarı sağlayacağını söyledi. 

Bir ilke imza atacak olan bu proje için gönüllü olan Valery Sipiridonov, Werdnig - Hoffmann sendromu olan 30 yaşındaki Rus yazılımcı. Ölüm riski nedeni ile sevgilisinin nakle karşı çıktığını ifade eden Spiridonov, bu kararı almasındaki en büyük etkenin kişisel motivasyonunu sağlama ihtiyacı, kendi yaşam koşullarını iyileştirerek, kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme isteği olduğunu açıkladı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *