» 
»
 

İllere göre cuma namazı saatleri 21.10.2016

İslamın farzları arasında önemi en çok vurgulanan mübarek cuma günü geldi. Haftalık toplu ibadet olarak da adlandırılan Cuma namazı saati kaçta? 21 Ekim için Cuma namazı saatleri detaylarda...

Cuma günü tüm İslam âlemi için büyük önem taşımaktadır. Perşembe günü akşamından başlamak üzere manevi temizliğe her zamankinden daha da dikkat edilmelidir. Cuma günü için özellikle yapılan bedeni temizlikler (boy abdesti, tırnak kesmek, temiz elbiseler giymek, güzel kokular sürmek) sünnet olan davranışlardandır ve bu özel gün için yapılan hazırlıklar her zamankinden daha da sevaptır. Cuma günleri duaların ve tövbelerin kabul edileceği gün olarak bilindir. Cuma günü Kur'an okunmalı, Resûllullah'a salât-ü selam getirilmeli, tezekkür ve tefekkür etmeli, tüm içtenlikte yüce Allah'a dua ve istiğfarda bulunmak gerekir.

Peki, 21 Ekim Cuma namaz saati kaçtadır? İstanbul cuma namazı saati 12.56, Ankara cuma namazı saati 12.40, Bursa 12.55, Antalya 12.49, Afyon 12.50, İzmir 13.03'dür. İllere göre cuma namazı saatini ise http://www.diyanet.gov.tr/ adresinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Cuma günleri yapılan iyilikler ve ibadetler iki kat mükâfatlandırılacağı, bu mübarek günde işlenen günahlar ve yapılan kötülükler de iki kat cezalandırılacağına inanılır. Cuma gününün en önemli özelliklerinden biri Müslümanların cemaat olarak toplanmasıdır. Camiide bir araya gelen müslümanlar cuma namazını kılarlar. Öte yandan cuma gününde Hz. Âdem o gün yaratıldı. O gün yeryüzüne indirildi. O gün vefat etti. O gün kıyamet kopacaktır. Ve o gün kul, Allah-u Teâlâ'dan bir şey isterse Allah-u Teâlâ mutlaka onu verecektir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *