» 
»
 

İltihabı önleyen, ağrıları dindiren Chia mucizesi

İşi gereği masa başında 8 saatten fazla oturmak mecburiyetinde kalan kişilerin vücutlarında çeşitli ağrı ve tutulmalar yaşanabilmektedir. Bu ağrıların nedeni olan kas ve kemik iltihabının önüne geçmek iste besinlerle mümkün olabilmektedir.

Vücutta akut ya da kronik olarak görülebilen iltihabın belirtileri genellikle iki hafta kadar sürdüğü gibi kronik iltihap birkaç ay sürmektedir. Birçok hastalık gibi kas ve kemik iltihaplarında da beslenme büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde yeni yeni faydaları anlaşılmaya başlanılan Chia bu mucize besinlerin başında gelmektedir. Omega-3 gibi yağlı asitler açısından zengin olan Chia çekirdekleri iltihabı yok etmektedir.  Sindirimi yavaşlattığı için ve uzun süre tok tutma özelliği olduğu için kilo vermenizi de kolaylaştırır. Öte yandan ananas, somon, sardalya, hamsi ve uskumru balığı gibi yağlı balıklar kalp sağlığının yanı sıra iltihap önleyicidir. Karotenoid açısından zengin havuç, balkabağı ve tatlı patatesler gibi besinler  iltihaplanmayı önlemektedir.

Bileşenlerinde bol miktarda karotenoid ve flavanoid bulunduran pazı, karalahana ve ıspanak gibi yeşil sebzeler de iltihabı önlemektedir. Yeşil sebzeler aynı zamanda magnezyum içeriğinden dolayı kas ve kemiklerimizi destekleyerek acı eşiğimizi yükseltir. Bu meyvelere renklerini veren antosiyaninler güçlü antioksidan ve iltihap karşıtı özelliği olan bileşenler içerir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *