» 
 

İndirimli elektrik kullanımı hakkında

Elektrik faturalarınız yüksek mi geliyor? Evinizde, iş yerinizde kullanmakta olduğunuz elektriğin indirimli olmasını ister misiniz? Geniş bilgi haberimizde.

İndirimli elektrik nedir merak edenler için araştırdık. İndirimli elektrik, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), her yılın Ocak ayında belirlemiş olduğu tarife birim fiyatı üzerinden belirli bir indirim yapılarak elektrik kullanımınıza olanak sağlanmasıdır. İndirimli elektrik hizmetini EPDK’dan lisans onayı  almış elektrik tedarikçisi şirketler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. 2017 yılı için senelik elektrik tüketiminiz 2400 kWh, yani aylık ortalama 82 TL’den (2017 yılı için) fazla ise “serbest tüketici” ollabilirsiniz ve indirimli elektrik kullanmaya hak kazanabilirsiniz..

Tedarikçi elektrik şirketleri ile İkili Anlaşma imzalayarak EPDK tarafından belirlenmiş geçerli elektrik satış tarifesi üzerinden belirli bir oranda indirim sağlayabilirsiniz. Bu İkili Anlaşma, elektrik tedarikçisi ve elektrik kullanıcısı arasında imzalanan bir elektrik satış sözleşmesidir. Serbest tüketici olmaya hak kazanıldığı halde, indirimli elektrik kullanmak istemeyen tüketiciler son kaynak tedarikçisi sıfatıyla bağlı oldukları görevli tedarik şirketinden EPDK tarafından belirlenen tarife birim bedelleri üzerinden enerji almaya devam edebilirler.

İndirimli Elektrik Alma Süreci nasıl işler?

Bir önceki yılın 12 aylık ya da içinde bulunulan yılın Ocak ayından bugüne kadar olan süreçte EPDK'nın belirlemiş olduğu serbest tüketici olma yeterliliğine  sahip tüketicilerin 2400 kWh limitini(2017 yılı için) geçmiş olmaları gerekmektedir. Elektrik tüketimleriniz incelenir size bir indirim teklifi sunulur. 

İndirimli elektrik için gerekli evraklar nelerdir?

Elektrik satış sözleşmesi, kayıt formu ve nüfus cüzdanı fotokopisi belgesidir. Şirketler ve tüzel kişilikler için bu evraklara ek olarak imza sirküleri ve vergi levhası fotokopisi istenmektedir.
Sunmuş olduğunuz belgelerin, elektrik tedarikçisişirket tarafından Piyasa Mali Uzlaşma Merkezi’ne (PMUM) gönderilmesi ile kayıt işlemleri gerçekleştirilir. İndirimli elektrik geçiş işlemleri PMUM tarafından onaylanır. Tüketim limitini geçerek indirimli elektrik hakkı kazanan abonelerin geçiş işlemleri tamamlanır. Piyasa Mali uzlaşma Merkezi(PMUM) tarafından gelen onay sonrasında müşterilerin faturalarında elektrik bedelinin indirimli olarak yansıması sağlanır.

İndirimli Elektrikten Kimler Faydalanaıbilir?

Elektrik iletim sistemlerine doğrudan bağlı olan ve senelik elektrik tüketimi 2400 kWh, yani elektrik faturası aylık ortalama 82 TL'yi geçen tüm tüketiciler, Tedarikçi Elektrik şirketleri ile ikili anlaşma imzalayarak indirimli elektrikten faydalanma şansına sahip olabilirler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *