» 
»
 

İngiliz bebek Charlie Gard’ın fişi çekildi

Ailesi tarafından hayatta tutabilmek adına büyük mücadeleler verdiği 11 aylık İngiliz ‘Charlie bebek’ hayatını kaybetti. Tedavi için ABD’ye götürülmek istenen bebek için İngiliz mahkemeleri ve AİHM izin vermemişti.

Ailesi tarafından dünya çapında başlatılan kampanyalarla tedavisi için büyük mücadele verilen 11 aylık İngiliz ‘Charlie bebek’ Charlie Gard yaşam mücadelesini kaybetti. Dünyada yalnızca16 çocukta bulunan ve henüz bilinen bir tedavisi olmayan ‘mitokondriyal tükenme sendromu’ adındaki genetik hastalıkla mücadele eden Charlie’nin tedavisi, ailenin başvurusu üzerine çeşitli yargı süreçlerinden geçmişti.

Tedavi için ailesinin talebiyle ABD’ye götürmek istenen Charlie için doktorlar karara itiraz etmişti. Mahkemeye başvuran aile İngiliz mahkemelerinin engeline takılmıştı. Hastalığı sebebi ile kaslarını kullanamayan, göremeyen, duyamayan hatta ağlayamayan bebek solunum cihazları olmadan nefes alamıyordu.

Başvurularında bir sonuç elde edemeyeceklerini anlayan küçük bebeğin anne ve babası cihazların kapatılmasına karar verdi. Solunum cihazından ayrılmasına karar verilen Charlie, adı açıklanmayan bir bakımevinde doktor kontrolü eşliğinde hayata gözlerini yumdu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *