» 
»
 

İngiliz ilaç firmaları sivrisinek aşısını deneyecek gönüllüler arıyor

İngiliz bilim insanları tarafından geliştirilen ve sivrisinek salyasından bulaşan tüm hastalıklara karşı önemli bir savunma mekanizması olacağı düşünülen yeni bir aşıyı test etmek için 60 gönüllü aranıyor.

Birçok önemli projeye imza atan ABD Ulusal Sağlık Enstitüler bünyesinde görev yapan, İngiliz kökenli iki firma tarafından üretilen ve sivrisineklerin salyaları aracılığı ile bulaşan tüm hastalıklara karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşturacağı öne sürülen yeni bir aşının piyasaya sürülmeden test edilebilmesi için 60 gönüllü denek arıyor.

Alınan bilgilere göre Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü bünyesinde çalışan uzman araştırmacılar tarafından gönüllü denekler üzerinde yapılması planlanan testin iki aşamadan oluşacağı ifade ediliyor. Vücuduna yeni geliştirilen aşı enjekte edilen gönüllüler, sonrasında hastane ortamında birtakım özel cihazlar yardımıyla, salyalarında herhangi bir hastalık bulunmayan sivrisinekler tarafından ısırılmaya maruz bırakılacak.

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni aşının, sivrisinek salyasına karşı vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek bu yolla bulaşabilecek tüm hastalıklara karşı vücut direncini artırmayı hedefliyor.
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *