» 
»
 

İngiliz parlamentosu Kraliçe'ye zam yapıyor

Kraliçe'nin kraliyet ailesine bağlı şirketlerden aldığı kar payı yükseltiliyor. İngiliz parlamentosu Kraliçe'nin kar payını yüzde 15'ten yüzde 25'e çıkarmaya hazırlanıyor.

Dün Avam Kamarasında komisyon aşamasından geçen tasarıya göre İngiliz parlamentosu Kraliçe'ye zam yapıyor. Kraliyet ailesine bağlı şirketlerden yüzde 15 kar payı alan Kraliçe için bu payın yüzde 25'e çıkarılacağı bildirildi. Buna göre Kraliçe Elizabeth'ın yıllık geliri 76 milyon sterlin yani 348 milyon TL olacak. Kraliçe, gelirinden artan kısımla Buckingham Sarayı'nın restorasyonuna katkı sağlayacak. 10 yıl sürmesi beklenen ve 360 milyon sterline mal olacak saraydaki yenileme planında su, elektrik tesisatları ile birlikte pek çok restorasyon yapılacak.

Komisyonda yapılan oturumda 2 ret oyuna karşı 15 kabul oyuyla tasarı geçti. İskoç Ulusal milletvekili Tommy Sheppard, söz konusu tasarının İngiliz parlamento binası Westminister Sarayı'nın restorasyonu için milletvekillerine zam yapmaya benzetti. Avam Kamarası genel kurulunda tasarının sorun çıkmadan oylanması bekleniyor.
Kraliçe Elizabeth'in serveti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, liderliğinde bulunan ailesi ile birlikte toplam mal varlığı, bağlı şirketler, taşınmazlar, sanat koleksiyonları ve mücevherler dahil yaklaşık 20 milyar sterlin. Buckingham Sarayı'nın değerinin ise kendi başına 2 milyar sterlinden fazla olduğu belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *