» 
»
 

İngiltere 8 Haziran'da erken seçime gidiyor

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'daki Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında sürpriz bir basın açıklaması yapan İngiltere Başbakanı May, hükümetin 8 Haziran'da ülkeyi erken seçime götürme kararı aldığını belirtti.

İngiltere'de 2020 yılında yapılması gereken seçimler bugün Bakanlar Kurulu'nda alınan karara göre 8 Haziran'da erken seçim olarak gerçekleşecek. İngiltere Başbakanı Theresa May, bu sabah Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu sonrasında erken seçim kararı aldıklarını ve yarın Avam Kamarası'na 8 Haziran'da erken seçim teklifinin sunulacağını kaydetti.

İngiltere'de erken genel seçim yapılabilmesi için ise 650 üyeli Avam Kamarası'ndaki milletvekillerinin 3'te 2'sinin onay vermesi gerekirken, May'in lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin 330 milletvekili bulunuyor. Ana muhalefette yer alan 229 milletvekiline sahip İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in erken seçim teklifi gelmesi halinde destek vereceklerini açıklaması üzerine yarın parlamentoda oylanacak erken genel seçim kararının onaylanması muhtemel görünüyor.

Theresa May 13 Temmuz 2016'da başbakanlık görevini David Cameron'dan devralarak Birleşik Krallık'ın 76. Başbakanı ve 2. kadın Başbakanı olmuştu. Normalde ise genel seçimlerin yapılması gereken 2020 Mayıs ayına kadar görevde kalabilecekti.

İNGİLİZ STERLİNİ YÜKSELİŞE GEÇTİ

Erken seçim kararının alındığı İngiltere'de sterlin de yükselişe geçti. Sabah saatlerinde kayıp yaşayan İngiliz sterlini, ABD doları karşısında yükselişe geçerek yüzde 0,21 artışla 1.2586 seviyesine yükseldi. Saat 11.10'da yüze 0,1 değer kaybeden sterlin 1,2517 doları seviyesine gerilemişti. İngiltere'deki FTSE-100 endeksi ise yüzde 1,31 düşerek 7231,96 seviyesinden işlem görüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *