İngiltere Avrupa'dan 450 bin yıl önce koptu iddiası

Brexit sürecini jeolojik açıdan değerlendiren bilim adamları, İngiltere'nin Avrupa kıtasından 450 bin yıl öncesinde koptuğunu ileri sürdü. Bu sürece ise "Jeolojik Brexit" adını verdi.

İngiltere yasal olarak Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini başlattıktan sonra bilim adamları ülkenin geçmişte jeolojik Brexit sonucu Avrupa kıtasından koptuğunu iddia etti. Sonuçları Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Buz Devri başlarında İngiltere'nin Avrupa ile kara bağlantısı olduğunu savunan Londra Kraliyet Akademisi bilim adamları, yaklaşık olarak 450 bin yıl önce bazı jeolojik gelişmeler neticesinde aradaki kara bağlantısının koptuğunu belirtti.

İngiliz Kanalının en dar bölgesi Dover  ve Fransa'nın kuzeyinde yer alan Calais arasında ince kara hatları bulunduğunu ve bir zamanlar bunların birbirine bağlı olduğunu öne süren bilim adamları, kuzeyde yer alan dev buzulun içindeki göl sularının taşmasıyla kara parçasında aşınma başladığını, daha sonra ise yer sarsıntıları ya da kopan buzulların etkisiyle 150 bin yıl kadar önce büyük bir taşkın yaşanması sonucu tamamen sular altında kaldığı tezini ileri sürdü.

İngiltere ile Fransa'yı bağlayan Kanal Tüneli inşaatında Dover Boğazı'nın dibinde gizemli su altı deliklerine rastlandığını belirten bilim adamlarının tahminlerine göre, su altı vadileri ya da kanyonlarından bu müstakil çöküntü alanları, gölden taşan suların oluşturduğu şelaleleri aşındırmayla meydana geldi.

Bu olayın kuzeybatı Avrupa ve İngiltere'nin jeolojik tarihindeki en belirleyici olaylardan biri olduğuna dikkat çeken araştırmanın başyazarı Prof. Dr. Sanjeev Gupta, bu olayın yaşanmaması durumunda İngiltere'nin de Avrupa kıtasının bir parçası olacağını dile getirdi. Söz konusu tezin somut verilerle desteklenebilmesi için dünyanın en yoğun yük gemisi hatları arasında yer alan Dover Boğazı yatağında ileri jeolojik çalışmalar yapılması gerektiğini savundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *