» 
»
 

İngiltere Başbakanı May 12 maddelik Brexit planını açıkladı

İngiltere'nin AB'den ayrılma süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Theresa May, ülkenin aynı zamanda ortak pazardan da çıkacağını bildirdi. Brexit planının piyasalara etkisi ise beklenen şekilde olmadı.

Brüksel ile Brexit anlaşması sonucu ülkesinin AB'den ayrılacağını, aynı zamanda ortak pazardan da çıkacağını belirten İngiltere Başbakanı Theresa May, anlaşmanın son halinin parlamentoda oylamaya sunulacağını kaydetti.

Bugün Londra'da düzenlediği basın toplantısında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışına dair 12 maddelik planı açıklayan May, Brüksel ile yürütülecek müzakerelerde neyin amaçlandığını da anlattı.

6 ay önce Birleşik Krallık vatandaşları AB'de kalıp kalmamak kararı konusunda yapılan referandumda çıkış isteğini ortaya koymuştu. Başbakan May, bu kararın ortak değer paylaşımlarının reddedilmesi anlamına gelmediğini belirterek AB'den ayrılmanın Avrupa'dan ayrılmak anlamına gelmediğini ifade etti.

Mümkün mertebe serbest ticaret yapma isteklerini dile getiren May, Avrupa ile ticarete devam etmek istediklerini belirterek "Ayrıca bu ülkede hoş karşılanmaya devam edeceksiniz ve bizim vatandaşlarımızın da sizlerin ülkelerinde hoş karşılanacaklarını umuyoruz." şeklinde konuştu.

"Birleşik Krallık ile AB arasında yeni, olumlu ve yapıcı bir ortaklık"

Müzakere sürecinin12 maddelik amaçlarını sıralayan May, ilk olarak sürecin açıklıkla yürütülmesinin önemine değindi ve anlaşmanın son hali yürürlüğe girmeden İngiliz Parlamentosunun iki kanadının da oylamasına sunulacağını belirtti.

"AB ile serbest ticaret anlaşmaları"

Bu başlığın ortak pazar üyeliğinin devamı anlamına gelmediğini ifade eden May, ortak pazarda kalmak istemediklerini, AB ile serbest ticaret anlaşması yapmak istediklerini belirtti.

Piyasalar May'in açıklamalarına kilitlendi

Ortak pazardan çıkılacağı açıklamalarının ardında yüzde 0,52 değer kaybeden Londra Borsası 7788,77 puandan işlem görürken, dün İngiliz sterlini ABD doları karşısında 1,20'nin altına gerilemişti. Ancak Brexit stratejisine ilişkin açıklamaların ardından toparlanan sterlin yüzde 2,02 değer kazandı ve 1,2294 seviyesine ulaştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *