» 
»
 

İnsanların yüzde 80'i midesinde mikrop taşıyor

Mide mikrobu diğer adıyla helikobakter pilori denilen mide mikrobunun, dünyadaki en yaygın enfeksiyon nedeni olduğunu belirten iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı Dr. Atilla Bektaş, ülkemizde yüzde 70-80 kişinin bu mikrobu midesinde taşıdığını dile getirdi. Peki, mide mikrobu nasıl bulaşır ve nasıl tedavi edilir? Ayrıntılar haberde...

Dünyada en yaygın enfksiyon olarak bilinen helikobakter pilori (HP), halk arasında mide mikrobu olarak biliniyor. Ülkemizde yüzde 70-80 kişinin midesinde bu mikrobu taşıdığını vurgulayan İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş, yüzde 30 kişinin de mide ağrısı, yanma ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları yaşadığını ifade etti. Bu gibi şikayetleri olan kişilerden yaklaşık yüde 20'sinin de mide ya da onikiparmak bağırsağı ülseri olduğunu, yüzde 1-3 oranındaki kişilerin ise mide kanseri olma riskinin olduğunu belirtti.

Kandan, üre nefes testi denilen bir üfleme testi veya gaita testi ile saptanabilen helikobakter pilori mikrobu, doğrudan endoskopi sırasında alınan bir parçanın ya hız üreaz testi denilen bir test ile veya patalojiye gönderilerek mikropkop altında doğrudan mikrobun gösterilmesi şeklinde tespit edilir.

MİDE MİKROBU NASIL BULAŞIR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Tam olarak nasıl bulaştığı belirlenemeyen mide mikrobu, içme sularından ya da gıdalardan bulaşabilir. Bu konuda ise en dikkat edilmesi gereken husus hijyendir. Helikobakter pilori (HP) yalnızca mide yakınması olan ya da HP ile ilişkili hastalığı olduğu düşünenlere HP araştırılması yapılmalıdır. Bunun dışındakilere yapılmamalarıdır.

KP saptanan hastalara tedavi yapılmaktadır. En son bilimsel veriler, mide-onikiparmak bağırsak ülserinde, gastrik, mide kanserli birinci derece akrabası olanlarda, mide kanserinden dolayı ameliyat geçirenlerde, mide lenfoması olanlarda tedavi edilmelidir. Ancak malesef son 10-15 yılda HP tedavisindeki ilaçlara direnç geliştiğinden dolayı yüzde 30-50 oranında başarısız kalınmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *