Instagram' dan yeni güncelleme! 16 yaş altındaki kullanıcılar...

Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, artık 16 yaş altındakilerin açtığı hesapları otomatik olarak "gizli hesap" statüsüne alacak ve bu kişileri onaylı takipçiler takip edebilecek, paylaşımları beğenebilecek ve yorum yazabilecek.

Yapılan araştırmalar gösteiyor ki, Instagram'ın "gizlil hesap" olarak atadığı beş hesaptan sadece biri kullanıcı tarafından "herkese açık hesap" olarak kullanılıyor. Bu durumu kendi kontrolüne alan İnsragram, 16 yaş altında olan ve hesabı gizli hale getirilen, yani özel hesap kategorisine alınan kullanıcılar, hesabını herkese açık hale geçirmek istediğinde, Instagram sisteminden bir uyarı mesajı göndererek özel hesapta kalmanın faydalarını kullanıcıya bildirecek.

Öte yandan Instagram, 13 yaş altı kullanıcılar için de yeni uygulamaları teşvik edeceğini duyurdu. Uygulamanın sahibi olan Facebook şirketinden yapılan açıklamada ise; "Şu an zaten hepsi çevrimiçi ve bu gençlerin yaşlarını olduğundan daha büyük göstermesini engelleyecek sağlam bir yöntem de olmadığı için; özellikle onlar için tasarlanmış deneyimler geliştirmek istiyoruz. Bu araçlar ebeveynler ve vasiler tarafından kontrol ediliyor olacak." İfadelerinde  bulundu. Yapılan bu çalışmanın yanında şirket, belli bir yaşın altındaki kullanıcıları tespit ederek yasal olmayan hesapları silmek için yapay zeka sistemi geliştiriyor. Yakın zamanda yürürlüğe girecek olan "Çevrimiçi Güvenlik Yasası" teknoloji şirketlerine, çocukların zararlı içeriğe erişmesini engelleyecek araçları sağlama konusunda zorunluluk kılıyor.

Instagram, çocuk hakları için çalışan gruplar tarafından, zararlı içeriğin engellenmesi konusunda başarılı olamadığı düşüncesiyle eleştiriliyor. Şirket hakkında, Avrupa'da çocukların kullandığı hesaplardaki verilerin kullanımıyla ilgili soruşturma yürütülüyor. Bu olumsuz düşüncelere karşı olarak sosyal medya platformu Instagram, çocukların korunması üzerine bir dizi önlem geliştirdi. Mart ayında, 16 yaşından büyük kullanıcıların 16 yaş altı kullanıcılara doğrudan mesaj atmasını engelledi. Yetişkin Instagram kullanıcıları, sadece kendilerini takip eden 16 yaş altı kullanıcılara mesaj atabilecek.

Instagram, son kuralların "doğru dengeyi bulmak üzere getirildiğini" belirtiyor: "Eskiden beri genç kullanıcılara herkese açık ya da özel hesap seçeneğini sunuyoruz. Ancak son araştırmalarımız, herkese açık olmayan özel hesapları tercih ettiklerini gösteriyor." İfadelerini belirtti.

Instagram 2010 yılının ekim ayında sadece IOS işlemcili cihazlar için ücretsiz kullanıma sunuldu 2 yıl sonra 2012 yılında Android cihazlar için de kullanıma sunulan, fotoğraf ve video paylaşımına yarayan bir uygulamadır. 2010 yılında piyasaya sürülmesiyle kullanıcılar arasında çok fazla popülerlik kazanarak sıkça kullanılmaya başlanıldı. Bir yılda kullananların sayısı 10 milyonu buldu. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre 700 milyona yakın kullanıcı Instagram kullanmaya başlamıştır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *