Instagram paylaşımları ruh sağlığını ele veriyor

Uzmanlar, sosyal medyadan yapılan paylaşımların kişilerin psikolojisini ayna gibi yansıttığını belirtiyor. Yayınlanan fotoğrafların incelendiği araştırmanın sonuçları ise oldukça şaşırtıcı.

Özellikle son dönemde oldukça yaygın olarak fotoğraf paylaşımı konusunda Facebook'un önüne geçen Instagram, paylaşımlarınızla psikolojinizi ele veriyor. Sonuçları EPJ Data Science dergisinde yer alan araştırmada 44 bin fotoğrafın incelendiğini belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, araştırmanın detayları hakkında bilgi verdi. Üç-beş tane fotoğraf paylaşımının bir şey ifade etmeyeceğini ancak bir süre boyunca yayınlanan fotoğrafların insanların kişisel tercihlerini ortaya koyduğunu belirten Başkak, yayınlanan fotoğrafların içerik, renk, parlaklık gibi özellikleri incelendiğinde paylaşan kişinin kişilik yapısı ve psikolojik durumu ile ilgili ipuçları verdiğini belirtti.

Ruh durumumuzu yansıtan paylaşımların dikkatli bir şekilde uzman gözüyle incelendiğinde ilginç sonuçlara ulaşılabileceğini belirten Başkak, araştırmada depresyon geçirmiş ya da geçirmekte olan kişilerin profillerinin incelendiğini ve bu kişilerin daha koyu ve gri tonlu fotoğraf paylaşma eğiliminde olduklarını ifade etti. Sağlıklı sosyal medya kullanıcılarının depresif kullanıcılardan ayıran diğer bir özelliğin filtre kullanımı olduğuna dikkat çeken Başkak, depresif kullanıcıların daha az filtre kullandığını ve bu filtrelerin de genellikle fotoğrafın renk ve parlaklığını değiştirmeye yönelik olduğunu kaydetti. Bu kullanıcıların fotoğrafları daha çok siyah-beyaz hale getirdiklerini belirten Başkak, paylaşılan fotoğraflarda ise daha çok yüzlerin ön plana çıkarıldığına dikkat çekti. Sınırlı sayıda kişiyi kapsayan araştırmada bulguların tüm Instagram kullanıcıları için geçerli olamayacağını ifade eden Başkak, ancak kişiler hakkında belirli düzeyde ipuçları verebileceğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *