» 
»
 

İnsülin direncinin önüne geçmek için yedi önlem!

Çağın hastalıklarından birisi olarak bilinen insülin direnci hakkında bilinmesi gerekenler

İnsulin; pankreas bezinden salgılanan ve glukozun yani şekerin vücutta kullanılabilmesini sağlayan hormondur. İnsülin direnci; vücutta insülinin bağlandığı reseptör hücreler tarafından algılanamaması dolayısıyla kontrolsüz düzeyde insülin salgılanması durumudur.

Obezitenin nedenlerinden biri olarak bilinen insülin direnci vücutta fazlası depolanan ve kullanılamayan glukoz, kilo alımını ve iç organlardaki yağlanmayı hızlandırırken; aynı zamanda da yüksek düzeylerde salgılanarak pankreası yoruyor ve diyabet gelişimine zemin hazırlamaktadır.

Vücut glukozun kullanılabilmesi için daha yüksek düzeyde insülin salgılanmaya başlar ve vücuttaki yağ oranı arttıkça salgılanan insülin miktarı da artar. Ortaya çıkan direnç de kilo aldırır. Bu şekilde hasta kısır bir döngüye girmektedir. Fiziksel hareketsizlik, ailede tip 2 diyabet hastalığı olması, polikistik over sendromu, D vitamini eksikliği de insülin direncine zemin hazırlayan diğer faktörler arasındadır.

Ünsilin direncinin belirtileri

Yemeklerden sonra ağırlık basması uyku hissi, özellikle karbonhidrat içeren besinlerin tüketiminden kısa süre sonra ellerde titreme, beslenmeye dikkat edilmesine rağmen kilo verememe ya da kilo alımının devam etmesi, sık sık tatlı yeme isteği, tatlı krizleri, yorgunluk hissi ve sabahları yorgun uyanmak, aşırı tüylenme, karaciğer yağlanması, bel çevresinin giderek genişlemesi, kol altları ve kasıklarda kahverengi görünümün oluşması, kadınlarda adet düzensizlikleri gibi bazı belirtileridir.

Ünsilin direncinde uyulması gereken kurallar

Vücut ağırlığının ilk etapta en az %5inin azaltılmasını hedefleyecek şekilde diyet programı oluşturulmalı ve diyete uyulmalıdır. Hazırlanacak diyet tüm besin öğelerini içinde barındıracak şekilde dengeli olmalıdır ve en az 4-6 öğün içerecek şekilde programlanmalıdır, kısa şok diyetlerden ziyade yaşam boyu sürdürülebilir tarzda beslenme programına geçilmelidir, günlük olarak mutlaka düzenli egzersiz yapılmalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *