İnternet sınırsız oluyor, Adil Kullanım Kotası (AKK) kalkıyor

Adil Kullanım Kotası net diliyle AKK. Veri trafiğini sınırlayan herkesin önündeki engel. Uygulama belli bir kullanımdan sonra internetiniz sınırsız dahi olsa hızını düşürerek yoğun trafiğin oluşmasını engelleyen bir sınırlandırma. AKK'yi kaldırmak için çalışmalar başlatıldı.

Adil Kullanım Kotası (AKK) kaldırılması için çalışmalar devam ediyor. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse İnternet kullanımını 5 gb kotalı aldınız diyelim. Belli kullanımdan sonra yani Adil Kullanım Kotası (AKK) diye tabir edilen veri trafiğini sınırlama kotasını doldurduğunuzda 20 mbps hızla bağlandığınızda bu hız 3 mbps hıza kadar düşüyor. Bu da internette dolaşma ve veri indirme işlemlerinizi olanaksız kılıyor. 500 mb'lık bir dossya AKK dolmadan 5 dakika gibi bir sürede inerken Adil Kullanım Kotasını doldurduğunuzda aynı dosya 20 dakika gibi bir sürede veya daha fazla bir sürede ancak inebiliyor. Bu da kullanıcıların memnun olmadığı bir durum. Adil Kullanım Kotası internet kullanıcılarının pek fazla haşır neşir olduğu bir durum değil. Çünkü servis sağlayıcılar interneti sınırsız olarak verdiklerini iletiyorlar ama internet kesintiye uğramıyor, hızı düşürülüyor. Bu da hoş olmayan durumları da beraberinde getiriyor. 

ADİL KULLANIM KOTASI (AKK) NE ZAMAN KALKACAK?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuya açıklık getirdi. Arslan konuyla ilgili olarak İnternet kullanıcılarının Adil Kullanım Kotası (AKK) çilesinin son bulacağını belirterek Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçişin söz konusu olduğunu ve 2018 yılından itibaren de tamamen kaldırılmış olacağını belirtti. Gece kullanılan internetin ise kotadan düşürülmeyeceğini ifade etti. İnternetin bilinçli kullanımına yönelik çocuk ve gençler için bilinçlendirme merkezleri oluşturuluyor. Bu faaliyetlerin ardından Adil Kullanım Kotası (AKK) diye bir sorun kalmayacak. İnternet üzerine yapılan farkındalık çalışmalarında bilinçli net ve güvenli kullanıma uygun çalışmalar yürütülüyor. Bu merkezlerde bilişim öğretmeni ve sosyal medya uzmanları gibi internetin uzmanları görev alacak ve karşılaşılan problemler anında çözüme kavuşturulacak. Yani danışmanlık eğitimi de verilecek. 

İNTERNETTESİNİZ, GÜVENDE MİSİNİZ?

Türkiye'de konuyla ilgili ilginç bir de yarışma düzenlendi. İnternettesiniz, güvende misiniz? adlı videolu yarışmada gençlerden güzel fikirler de ortaya çıktı. Tekrar hatırlatmak gerekir ki Adil Kullanım Kotası Mayıs ayından başlayıp kademeli olarak 2018 yılına kadar tamamen kaldırılacak. Gece kullanılan intenet ise kotadan düşmeyecek. Bakanın açıklamaları en çok ta çocuklar ve gençler üzerinde memnuniyet yarattı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *