» 
»
 

İnternetten grip çayı satan sitelere rekor ceza

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan sağlık denetimleri çerçevesinde 'sağlık ürünü' adı altında internet üzerinden satış yaparak halk sağlığını tehlikeye sokan sitelere geçtiğimiz yıl toplam 8 milyon 700 bin TL ceza kesildi. En büyük cezaları grip çayları aldı.

Habertürk Gazetesi tarafından servis edilen haber muhabiri Lütfi Erdoğan tarafında kaleme alınan haberine göre, internet üzerinden sağlık ürünü adı altında ilaç ve benzeri ürünler satarak halk sağlığını tehlikeye attığı tespit edilen 5 bin 56 siteye erişim engeli getirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na geçtiğimiz yıl 4 bin 590 site hakkında reklamlarının tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı olması sebebiyle şikayette bulunuldu. Aynı zamanda tüketicinin bilgi eksikliğini istismar eden ürünlerin tanıtımı ve satışı gerçekleştiren 138 internet sitesi ve kişi hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

İnternette satılan bu ürünlerin 'gribe iyi gelen çay', 'vitamin deposu pastiller', 'her derde deva', 'kilo aldırıcı', 'cinsel gücü artırıcı' gibi ifadeler kullanılan ürünler olduğu belirlendi. Sağlık Bakanlığı'nın internetten 'sağlık ürünü' adı altında satış yapanlarla ilgili gerçekleştirdiği denetimler kapsamında geçen yıl 8 milyon 700 bin TL ceza kesildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *