iOS 10.2’deki güvenlik açığını Türk şirketi ortaya çıkardı

Apple’ın en son yayınladığı iOS 10.2 sürümünün güvenlik kısmındaki açığı Türk araştırmacıların ortaya çıkardığı ve bu konuda iyileştirmeler yapıldığı orta çıktı.

Apple, geçtiğimiz günlerde işletim sistemlerinin son sürümü olan iOS 10.2’yi yayınlamıştı. Bizler de bu sürümle birlikte gelen bazı yeniliklerden sizlere bahsetmiştik. Bu sürümle birlikte güvenlikle ilgili önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Apple’ın ‘kritik’ olarak adlandırdığı açıklardan bir tanesinde, Türk araştırmacıların imzası bulunduğunu belirtti.

Söz konusu açığı ortaya çıkartan Türk güvenlik şirketi ise Trapmine isimli şirket, İzmir’de ikamet eden ve 2015 yılından beri çalışmalarını devam ettiren şirketin misyonu ise bu sektördeki firmaların güvenlik açıklarını tespit ederek şirketlere bildirmek.

iPhone 5 ve üst modelleri, iPad 4. nesil ve sonrasını ve iPod touch 6. nesil ve sonrasını etkileyen güvenlik açığı, Apple’ın destek kısmında ‘Kötü amaçlı hazırlanmış bir font dosyasının işlenmesi, uygulamanın beklenmedik şekilde sonlandırılmasına neden olabilir’ şeklinde tanımlanması olarak ortaya çıktı.

Apple yetkilileri, CVE-2016-7627 numaralı bu açığın macOS Sierra’yı da etkilediğini ifade etti. Bu sayede macOS’ta da gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı kaydedildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *