iPhone satış rakamları Apple hisselerini uçurdu

Teknoloji devi Apple, şubat başında yaptığı duyuruda 2016'nın son çeyreğinde iPhone satış rakamlarının rekor düzeye yükseldiğini açıklayınca hisseler tavan yaptı.

2016'da son çeyreğe kadar Apple gelirlerinde yaşanan düşüş nedeniyle ilk sırayı Alphabet'e kaptırmış, buna sebebiyet veren pek çok üst düzey yönetici ise bundan payını almıştı. Ancak son çeyrek rakamlarının açıklanması ile birlikte hisseler yükselişe geçerek Alphabet'i uzak ara geride bırakmayı başardı.

Akıllı telefon teknolojilerinde lider konumda olan Apple yeni çıkardığı modellerde birbirinden çok fazla bir fark bulunmaması nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor olsa da sektörün bazı ileri gelenleri cep telefonları ile ilgili artık daha fazla yapılabilecek bir şey olmadığı görüşünde. Her yeni modelde daha üstün bir teknoloji ile karşılaşmaya alışan kullanıcı için belirgin özellikler dikkat çekiyor olsa da eninde sonunda bir cep telefonu olduğunu unutmamak gerektiğini savunanlar da yok değil. Hal böyle olunca dünya devinin akıllı telefon alanına ek yeni bir yatırım alanı arıyor olabileceği haberlerinde de doğruluk payı bulunuyor.

Son olarak piyasaya çıkarmaya hazırlandığı yeni Apple Watch için patent haberleri ile gündeme gelen Apple, özellikle VR ve giyilebilir teknoloji ürünlerine yoğunlaşmış durumda. Bir süre önce hayal gibi görünen cihazların bugün herkesin elinde dolanıyor olması o zamanlar çok da inandırıcı gelmiyor olsa da, geleceğin teknolojisinde yapay zeka ürünlerinin gelebileceği nokta artık bugünün kullanıcısı için hayal olmaktan çıktı diyebiliriz. Her ne kadar ortaya çıkarılan ürünler bir akıllı telefon kadar yaygın tüketiliyor olmasa da teknoloji devleri satış yapabilmek ve dünyada hakim bir marka olabilmek adına yeni teknoloji arayışlarını sürdürmeye devam edecekler.

Öte yandan iPhone 8 özellikleri için ise ortaya atılan oldukça fazla dedikodu olmasına rağmen eğer Apple bu bakış açısından hareket ederse iPhone 7'de yaşadığı müşteri kaybını sürdürecek gibi görünüyor. Apple'ın son çıkan akıllı telefonunda aradığını bulamayarak iPhone 8 beklentilerini yüksek tutanlar yeni bir hüsranla karşılaşabilirler. Sadece marka gücünü kullanarak kullanıcıların alıma teşvik edilemeyeceği son iPhone 7 olayından sonra tüm teknoloji şirketleri için bir ders niteliğinde olmuş olmalı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *