iPhone'da silindiği sanılan WhatsApp mesajları aslında silinmiyor!

WhatsApp sohbet mesajlarınız sandığınız kadar güvende olmayabilir. Bir gizlilik araştırması Jonathan Zdziarski'nin söylediklerine göre, WhatsApp'taki silinen sohbetlerin izleri bulunuyor. Bu izleri ise bir araya getirerek neredeyse sohbeti tekrar oluşturmak mümkün oluyor.

iPhone cihazınızdaki silinen WhatsApp mesajlarınız sandığınız kadar güvende olmayabilir. Gizlilik araştırmacısı olan Jonathan Zdziarski'nin araştırma sonuçlarına göre, iPhone cihazlardaki WhatsApp konuşmaları silindiği halde, yine de silinmiyor. Mesajların izleri bir şekilde kalıyor, hatta izler birleştirildiği takdirde sohbet yeniden bile oluşturulabiliyor. Buda iOS sürümlerinde gizlilik ihlaline karşı daha dikkatli olunması gerektiğini ortaya koyuyor. Araştırmacı Zdziarski, iPhone'dan silinen sohbet mesajlarının izlerinin bulunduğunu ve bu izleri bir araya getirerek sohbetin yeniden oluşturulabileceği iddialarını ortaya atmasının ardından akıllarda iPhone'daki WhatsApp mesajlarının gerçekten silinip silinmediği sorusunu getiriyor...

Zdziarski'nin blogundaki yazısına göre, iPhone'lardaki sohbet mesajları telefondan silinmesine rağmen aylarca kalıyor. Sohbetleri gerçek anlamı ile silebilmenin ise WhatsApp uygulamasını kaldırmak ile mümkün olabileceğini belirtiyor. Zdziarski benzer bir problemnin Apple'ın iMessage uygulamasında da olduğunu vurguluyor. Araştırmacı Zdziarski'ye göre, silinen sohbet emsajların tam anlamı ile silinememesinden dolayı herhangi bir panik yapılmaması gerektiğini, sadece iPhone cihazı kullanıcıların bu problemi bilerek bu konuda daha bilgi sahibi olmaları gerektiğini ve bunu bilerek de daha dikkatli olmaları gerektiğini, sildikleri halde başkalarının WhatsApp mesajlarına ulaşabileceklerini bilmelerini istiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *