» 
»
 

Irak Başbakanı İbadi'den kutlama mesajı

Başbakan Haydar el-İbadi, DAEŞ'e karşı Irak'ın Musul kentinde kazanılan zafer için Irak güvenlik güçlerini ve Irak halkını kutladığını açıkladı.

Uzun süredir kanlı terör örgütü DAEŞ’in kontrol altında tuttuğu ve son aylarda Irak ordusu, ABD ve peşmerge güçlerinin ortak operasyonlarıyla tamamen DAEŞ terör örgütü üyelerinden temizlenmesinin çok yakın olduğunun açıklanması üzerine, Irak Başbakanı El İbadi açıklamalarda bulundu.

Irak Başbakanlık ofisinden yapıldığı belirtilen açıklamada, Başbakan İbadi’nin, kurtarılan Musul'a giderek güvenlik güçleri ve Irak halkını büyük zaferden dolayı kutladığı bilgisine yer verildi.

2014 yılının Haziran ayı itibariyle DAEŞ'ın kontrolüne geçen Irak’ın ikinci en büyük kenti olan Musul'un tamamının kurtarılmasının çok yakın olduğunu da belirten Başbakan İbadi, zafer çok yakın ifadelerini kullandı.

Irak ordusu, Peşmerge ve ABD’nin öncülük ettiği uluslararası koalisyon güçleriyle birlikte 17 Ekim 2016 yılında Musul'un DAEŞ'ten kurtarılması için doğu bölgesine operasyon başlatılmıştı. Doğu bölgesinin 100 güne yakın süren operasyonlar sonucunda 24 Ocak tarihinde tamamen DAEŞ'ten geri alınmasından sonra 19 Şubat'ta da Musul'un batı yaksının da terör örgütünden kurtarılması için ortak operasyon başlatılmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *