» 
»
 

Irak Güzellik Yarışması 1972'den beri ilk kez düzenlendi!

Bağdat'ta düzenlenen güzellik yarışması oldukça ses getirdi. Nedeni ise 1972’den beri Irak’ta güzellik yarışması yapılmıyor olması. 150 adayın katıldığı yarışmada Şeyma Kasım Irak güzeli seçildi.

"Irak'ın güzelini seçiyoruz" adı altında düzenlenen güzellik yarışmasını Kültür, Sanat ve Medya Grubu el-Mada düzenledi. İştar Sheraton Oteli'nde düzenlenen yarışmaya katılan 10 aday arasından 2015 yılı Irak güzeli Şeyma Kasım seçildi.

Organizatörlüğünü Humam Ubeydi’nin yaptığı ve Bağdat’ta bulunan bazı yabancı misyon temsilcileri, Iraklı bazı bakan, siyasetçi ve sanatçıların da katıldığı yarışma 43 yıl aradan sonra Irak’ta yapılan ilk güzellik yarışması oldu. 150 genç kızın başvurduğu yarışmada elemelerden sonra kalan 10 güzel yarıştı. Yarışmayı kazanan Irak güzeli ise Şeyma Kasım oldu. Şeyma Kasım dünya güzellik yarışmasında Irak’ı temsil edecek.

Bağdat’ta sadece terör ve savaş olduğu algısını değiştirmek için yapılan bu organizasyon ile Irak’ta sanatın da olduğunu gösterilmek amaçlandı.

Güzellik yarışmalarında kadınların fiziksel özellikleri değerlendirilirken, etik açıdan oldukça çok tartışılan bir konu olmaya devam etmekte. Kişiden kişiye değişen güzellik algısı düşünüldüğünde konu oldukça çıkmaz bir hale gelmekte. Ancak güzellik yarışmaları ülkeler açısından değerlendirildiğinde ürettiği ekonomi ve güzellik yarışmalarına bağlı pek çok sektörün oluşması güzellik yarışmalarna olan ilgiyi ve talebi arttırıyor. Ayrıca ülke tanıtımına da katkı sağlayan bu yarışmalar uluslararası alanda büyük role sahip olabiliyor.

Türkiye’de ilk güzellik yarışması
Türkiye'deki ilk güzellik yarışması 1926 yılında yapıldı ancak yarışma geçersiz sayıldı. İpek Film tarafından organize edilen ve Melek Sinamasında (Bugünkü Emek sineması) düzenlenen yarışmada sinemanın yer göstericisi Matmazel Araksi Çetinyan kazanmıştı.

Türkiye’de ilk resmi organizasyon Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle Cumhuriyet Gazetesi tarafından 1929’da düzenlenmişti. 16 ila 25 yaş arası her namuslu Türk kızının iştirak edebileceği ve bar kızlarının yarışmaya alınmayacağı da açıklanmıştı. Yarışmayı 19 yaşındaki Feriha Tevfik (Dağ) kazanmıştı.

1932 yılında yapılan Türkiye Güzellik Yarışmasında birinci seçilen Keriman Halis Brüksel'de yapılan ve 28 ülkenin katıldığı Dünya Güzellik yarışmasında birinci seçilerek Dünya Güzeli olmuştur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *