» 
»
 

İran'da terör saldırısı düzenleyen 3 kişi idam edildi

İran'ın Huzistan eyaletinde 2015'de terör saldırısı düzenleyip 3 polisin şehit olmasına neden olan 3 kişi idam edildi.

İran'ın en çok okunan gazetelerinden biri olan Keyhan'da yer alan bir habere göre, İran'da 2015'de Huzistan'ın Ahvaz kentine bağlı Hamidiye İlçesinde terör saldırısında bulundukları iddia edilerek mahkum edilen 3 kişinin cezası belirlendi. 3 kişiye idam cezası verilerek infaz edildi.

2015'de İran'ın Huzistan eyaletinin Ahvaz kentinde polis karakoluna düzenlenen silahlı saldırı sonucunda 3 polis yaşamını yitirmiş ve 2 polis ise yaralanmıştı. Olaydan alınan bilgilere göre, 2015'in Mart ayı içerisinde öncelikle bir futbol maçı sonrasında toplumsal tartışmalar meydana gelmiş ve bu tartışmalar yönetim karşıtı eylemlere dönüşmüştü. Arap ve Sünni nüfusun ağırlıklı olduğu Ahvaz kentinde İran polislerinin eylemlere müdahale etmesinin ardından göstericiler ile güvenlik güçleri arasında arbade yaşanmış sonra da çatışma çıkmıştı.

Arap genci olan Yunus Asakareh'in 1 polis memurunu öldürmesi ile de olaylar daha da patlak vermişti. Daha sonrasında Ahvaz kentinde bulunan polis merkezine silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırı Ahvaz kentinin Gambue Parkı'ndaki polis merkezine sabahın erken saatlerinde kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından saldırı düzenlenmiş, saldırıda 3 polis memuru ölmüş ve 2 polis memuru da yaralanmıştı.

Yaşanan terör olayının ardından yakalanan şüpheliler gözaltı sürecinin ardından İran mahkemesince yargılandılar ve bir süre tutuklu kaldılar. Daha sonrasında terör saldırısında bulunan 3 kişinin, polis merkezine saldırı düzenleyip 3 polis memurunu öldürmesi ile birlikte, şahısların tutuklanmasına karar verildi. Saldırı failleri hakkında yeniden karar verilip idam edilmeleri gerek görüldü. Polis merkezine saldırı düzenleyen 3 kişi infaz edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *