» 
 

Irmağa su vermeyince 600 bin balık telef oldu!

Antalya'nın Manavgat İlçesi'ndeki ırmağın kenarında kurulu olan tesiste yaklaşık 600 bin balık telef oldu. Barajdan ırmağa yeteri kadar su verilmeyince balık ölümlerinin gerçekleştiğini iddia eden firma yetkilileri, bu olaydan yaklaşık 1 milyon TL'lik zarara uğradıklarını söyledi. Telef olan 600 bin balığın Türk Hava Yolları'nın yurtdışı uçuşlarında servis etmek üzere sipariş verdiği balıklar olduğu bildirildi.

Antalya'nın Manavgat İlçesindeki Manavgat Barajı'ndan Manavgat Irmağı'na tam 2 gün boyunca su verilmeyince ırmağın Boğaz mevkiinde bulunan alabalık tesislerinde 600 bin balığın telef olduğu görüldü. Konu ile ilgili açıklama yapan Dersi Balıkçılık Müdürü Mustafa Keçer, kendilerine ait olan çiftliklerinde toplamda 230 bin civarında balık olduğunu, bunların da büyük bir bölümünün telef olduğunu, kalanlarının da tuzlu su içerisinde yaşamasının mümkün olmadığının altını çizerek, bölgede bulunan 3 balık tesisinde yaklaşık 600 bin balığın telef olduğunu, bu durumun mali tablosunun ise kendilerine toplamda 1 milyon TL'ye mâl olduğunu dile getirdi.

Keçer, Devlet Su İşleri ve Manavgat Barajı yetkililerini aradıklarını ve yeterince suyun bırakıldığını söylediklerini, ancak yeteri kadar su bırakılmış olsaydı bu durumun yaşanmayacağını belirtti. Haftasonu su bırakılmamasından dolayı ırmaktaki su seviyesinin deniz seviyesine kadar düştüğünü, deniz seviyesine düşünce de tatlı su ile tuzlu suyun karıştığını, tuzlu suyun büyük oranda tatlı suya karışmasının ardından ise normalde 20 ile 23 derece olması gereken su sıcaklıklarının 28'e çıktığı balıkların ciğerlerinin ve böbreklerinin tuzlu su ve sıcaklık deresinden dolayı zarar görüp öldüklerini dile getirdi.Bu durumdan en çok yavru balıkların zarar gördüğü belirtildi. Ayrıca Tarım İlçe Müdürlüğü ve İlçe Jandarma'dan gelen ekiplerin gerekli incelemeleri yapıp, raporlarını tuttuklarını bu nedenle de sorumlulara gerekenin yapılacağına inandıklarını, bu duruma acil müdahale edilmez ise, Manavgat ırmağındaki canlı popülasyonunun hasar görüp, çoraklaşma yaşanacağını belirterek gerekenin biran önce yapılması gerektiğini bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *