» 
»
 

İş yerinde daha zinde olmak için ipuçları

Stres altında yoğun olarak çalışırken zihniniz binlerce veriyi işliyor ve bu da etkin karar verebilme ve odaklanabilme gibi konularda sorun yaşatabiliyor. Peki iş yaşantınızda daha zinde olabilmek için neler yapmalısınız? İşte size daha zinde çalışabilmeniz için bazı ipuçları.

Gün içinde yoğun iş temposuna maruz kalan kişiler, süreçleri yönetebilmek noktasında zorluk yaşıyor. Zihninizi sakinleştirerek zihinsel zindeliğinizi artırmanız mümkün. SiZe Bütünsel Yaklaşım Kurucu Ortağı Sibel Yücesan'ın verdiği bilgilere göre, gün içinde bir kişi ortalama 2600 kez mobil telefonuna dokunuyor. Eskiye göre bir kişi ortalama 10 kişilik iş yaparken zihinde pek çok pencere aynı anda açık kalıyor ve bu da sağlık açısından zararlı olabiliyor.
Bedeni zinde tutabilmek için çalıştırmak gerekirken, zihni zinde tutabilmek için neler yapılmalı işte bunun için size uzmanından öneriler...

Olumlu düşüncelere odaklanın
İnsanlar olumsuz düşüncelere daha kolay odaklanabiliyor. Hayatın da bu düşüncelere göre şekillendiği düşünülürse olumlu düşüncelere odaklanmaya çalışmak yararınıza olacaktır. 60 ila 80 bin düşüncenin günlük olarak geçtiği zihninizde kendinizi olumsuz düşünürken bulduğunuz anda bilinçli olarak olumlu düşüncelere odaklanmayı deneyin.

Bol oksijen, iyi uyku
Vücudumuzda oksijensiz kaldığı anda ölümü ilk gerçekleşen organımızın beyin olduğu gerçeğinden yola çıkarak bol bol temiz hava almanızda yarar olduğunu söyleyebiliriz. Eğer çalıştığınız ortamda pencere bulunmuyorsa kısa süreliğine de olsa binadan dışarı çıkarak kendinize oksijen hediye edin. Düzenli uyku çekmeyi de ihmal etmeyin.

Yeni düşünme yolları keşfedin
Ofisinizdeki her zamanki alışkanlıklarınızı ara sıra değiştirin. Masanızda değil farklı bir alanda oturmayı deneyin, kahvenizi her zaman kullandığınızdan farklı elinizle tutun, bilgisayara değil kağıda düşüncelerinizi not edin.

Meditasyon ve Mindfulness teknikleri öğrenin
5-10 dakikadan az olmamak şartıyla nefesinize odaklanın, zihninizi sakinleştirin. Zihninizin farklı şeylere kayması normaldir ancak siz o her kaçtığında tekrar şimdiki ana ve nefese odaklayın.

Kısa molalar verin
Gözlerinizi kapatın ve her gün kendinizi 10 dakikalığına deniz kenarında hayal edin. Güneşi, dalgaların sesini, deniz kokusunu hissedin. Bu meditasyona beyninizi kandırabilirsiniz. Siz ne hayal ederseniz beyniniz de onu yaşar.

Dostluklar kurun
Birilerinin bizi dinlemesi, hatırlaması, bir şeyleri paylaşmak aslında iş hayatında en önemli ihtiyaçlardandır. Kendinize sosyal destek alanları bulun yoksa da kendiniz oluşturun.

Keşkelerinize bir liste yapın
Günü planlamak stresinizi azaltacaktır. Yapmak istediklerinizi ve istemediklerinizi listeleyin ve güne başlarken en önemli 3 maddeden başlayın. Bu 3'ünü tamamladığınızda kendinizi tebrik edin.

Başkalarının penceresinden bakmaya çalışın
Düşünce yapınızı tek bir noktaya saplanıp kalmaktan kurtaracak bir yöntem ise olaylara çevrenizdeki iş arkadaşlarınızın bakış açısından bakabilmektir. Düşüncelerinize esneklik sağlayarak kendi üzerinizdeki ağırlıktan da kurtulabilirsiniz.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur
Zihninizin zinde olmasını istiyorsanız bedeninizi de zinde tutmanız gerekir. Ofisteyken yerinizde oturup durmak yerine bol bol hareket edin. Asansör yerine mümkünse merdivenleri kullanın. Hafta sonlarında ise sosyalleşme ile hayatınıza hareket katın.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *