» 
 

İşçi kiralama dönemi başladı

Kiralık İşçi Yasası olarak adlandırılan düzenleme yürürlüğe girdi. Bu sayede KOBİ'ler sayısı 1.5 milyonu bulan sürekli işçi çalıştırmak yerine, yoğun oldukları dönemde 7.5 milyon kişiye kadar geçici işçi çalıştırabilecek.

İŞKUR'un, Özel İstihdam Büroları Yönetmenliği'ni yayımlaması ile çalışma hayatında işçi kiralama dönemi başladı. Köklü değişikliklerin yapıldığı yeni düzenlemelere göre, artık iş yerlerinde toplam çalışan yüzde 25'ine kadar kiralık işçi çalıştırabilecek. Sürekli çalışan sayısı 10 ya da daha az kişi olan iş yerleri ise 5 işçiye kadar geçici işçi istihdam edilecek. İşçi sayısı 1 olan da 10 işçisi olan da 5 geçici işçi çalıştırma hakkına sahip olacak. SGK'nın verilerine göre, Temmuz ayından itibaren 1 milyon 712 bin iş yerinin bulunduğunu ve 1 milyon 468 bin iş yerinde 9 ya da daha az işçinin çalıştırıldığı belirtiliyor. Ülke genelinde ise 14 milyar 67 bin işçinin 3 milyon 958 bini 9 ya da daha az işçi bulunduran iş yerlerinde çalışıyor.

KOBİ'ler sürekli işçi çalıştırarak senenin 12 ay süresince personel maaşı ödemek yerine sadece işlerin yoğun olduğu dönemlerde geçici olarak işçi çalıştırabilecekl. Bu sayede KOBİ'ler sürekli işçi çalıştırmak zorunda kalmayacak ve kıdem tazminatı ile ihbar tazminatı gibi sorumluklara girmeden işçi çalıştırma olanağına sahip olacak. İşveren kişi sürekli çalışan işçisini işten çıkardıktan 6 ay sonra geçici olarak işçi yani kiralık işçi alabilecek. 6 aydan daha erken bir tarihte geçici işçi alması söz konusu olmayacak. Geçici işçiler ise ücretlerini, kendilerini geçici işçi olarak çalıştıran iş verenden değil, özel istihdam bürolarından alabilecek. Fakat iş veren, geçici işçinin ücretinin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. İşçilere tanınan yol, yemek, kreş, ulaşım gibi hizmetlerden geçici işçiler de yararlanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *