» 
»
 

İşçi ve işverene arabulucu zorunlu hale geliyor!

Başbakanlığa gönderilen ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı yeni İş Kanun Tasarısı Taslağı, işçi-işveren uyuşmazlıklarında mahkemeye gitmeden önce arabulucuya gitme zorunluluğu getiriyor.

İşçi ve işveren için büyük kolaylık getiren yeni İş Kanun Tasarısı Taslağı Başbakanlığa gönderildi. Buna göre işçiler ya da işveren mahkemeye gitmeden önce arabulucuya gitmek zorunda olacak. İş uyuşmazlıklarında işçi ve işveren için, alacak, tazminat, işe iade gibi talepler nedeniyle açacağı davalarda arabulucuya gitmiş olmak ön şart olacak. İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle açılacak tazminat davaları dışındaki davalarda doğrudan iş mahkemesine açılan davalar usulden reddedilecek.

Yaklaşık 3 milyon 400 bin hukuk uyuşmazlığının yüzde 18'i iş uyuşmazlığından kaynaklanıyor. Tasarı kabul edilirse bu dosyaların sayısında büyük ölçüde azalma hedefleniyor. Yargıtay'a gelen 780 bin hukuk uyuşmazlığının yüzde 30'u iş davası dosyaları olması nedeniyle Yargıtay'ın iş yükünde de hafifleme sağlanacak.

ARABULUCUYA BAŞVURU NASIL OLACAK?

İşçi ve işveren arasında uyuşmazlık oluşması durumunda bir ay içinde başvurunun yapılması gerekiyor. Taraflardan birisinin ikamet ettiği yerde bulunan arabuluculuk bürosuna yapılacak olan başvuru eğer arabuluculuk bürosu bulunmuyorsa adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonunca görevlendirilmiş sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğünde gerçekleştirilecek.

İş davaları Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre yaklaşık 431 gün içinde sonuçlanıyor. Eğer söz konusu tasarı yasalaşırsa uyuşmazlıklar arabulucu sayesinde 1-2 günde ya da en fazla 3 hafta içinde sonuçlanacak. Arabulucu görevlendirildiği tarih itibariyle en fazla 3 hafta içinde görüşmeleri sonuçlandırmak zorunda ve çok zorunlu haller olursa en fazla 1 hafta uzatma hakkında sahip olacak. Eğer arabuluculuk sırasında anlaşma sağlanamazsa dava 2 hafta içinde açılabilecek.

10 BİNDEN FAZLA DOSYA SONUCA ULAŞTI

Arabuluculuk sistemi 2013 Kasım'da fiili olarak devreye girmişti. O tarihten beri 10 binden fazla dosya mahkemeden önce arabulucuya gitmek suretiyle sonuca ulaştı. İşçi-işveren uyuşmazlıklarının yüzde 95'e yakın bölümünde bir gün ya da birkaç saatte yapılan müzakereler sonucu uzlaşma sağlandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *