» 
 

Isınmada ve doğalgaz faturasında yüzde 30 tasarruf için petek temizliği

Kış soğuklarında ısınmadan tasarruf etmeyi kim istemez ki! Hem ısınmadan hem de faturadan tasarruf edebilmek için 3 yaşını doldurmuş petek ve tesisatlarda temizlik yapılması gerektiğini belirten Mehmet Karaca, bu sayede ülke ekonomisine de katkıda bulunulacağını kaydetti.

Pas ve kireç oluşumu nedeniyle peteklerde düşen verimi arttırmak gerektiğinin altını çizen Sera Dizayn Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karaca, ısı veriminin artmasıyla yakıt kullanımının da düştüğünü kaydetti. Bu durumun vatandaşların faturalarına da olumlu yansıdığına işaret eden Karaca, kalorifer peteklerinde ve tesisatta yaptıkları temizlikte peteklerin iç yüzeyinde bulunan korozyon oluşumunu öze kimyasallarla çözdüklerini belirten Karaca, pas ve kirecin çözülmesi ile ısı veriminin arttığını ve yakıt kullanımının düştüğünü dile getirdi.

En az 3 yaşındaki kalorifer peteklerinin temizliğe ihtiyacı olduğunun altını çizen Karaca, ayrıca kombi kazan bakım ve tesisat temizliğinin de uzman ve eğitimli firmalarca yapılması gerektiğini belirtti. Merkezi ısıtma sistemli binalarda da bu temizliğin uygulanabildiğini ve tüm işlemlerin kazan dairesinden yapılabildiğini belirten Karaca, bu sistemlerde dairelerin tek başına temizlenmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Bu temizlik uygulaması ile sadece kişilere değil aynı zamanda milli ekonomiye de katkı sağlandığını ifade eden Karaca, ülkemizde ısınmak için en çok kullanılan yakıtın doğalgaz olduğunu, bunu da dışardan aldığımız için dışa bağımlılığı bir nebze de olsa azalttığını bildirdi. Petek temizliğinin tek tek odaları dolaşarak değil ana dağıtım yeri olan kombi ya da kazandan yapıldığını belirten Karaca, bu sayede dairelerde yüzde 30’a kadar tasarruf sağlandığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *