İskender Pala darbe girişimini tiyatro sahnesine taşıyacak

15 Temmuz gecesi Kuzguncuk’ta arkadaşlarıyla birlikteyken Boğaziçi Köprüsü üzerindeki askerleri duyduğunda bunun bir darbe girişimi olabileceğini düşünmediklerini ifade eden Pala, kendisi hakkında sosyal medyada çıkan iddialara da yanıt verdi.

Ünlü yazar Prof. Dr. İskender Pala, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Kuzguncuk’ta Beylerbeyi’ne yürümekte olduğunu ve şahit olduğu olayları anlattı. Pala o gece bir astsubay önünde bulunan silahlı bir erin kendisine “amca geri dön” dediğini, bunun üzerine kendisinin de “evladım ben emekli subayım, bu nedir bana izah et” diye sorduğunu paylaştı.

İlk anda köprü üzerindeki durumun bir darbe olacağını akıllarına getiremediklerini ifade eden Pala, silah seslerinin gelmesi ile birlikte darbe olduğuna inandıklarını ve birkaç askerin daha gelmesiyle evlerine döndüklerini aktardı.

Pala ayrıca, sosyal medya üzerinden kendisine FETÖ ile ilişkisi olduğuna dair iddialarda bulunulduğunu söyleyerek, konuya ilişkin de açıklama yaptı. Bir zamanlar Zaman gazetesinde yazılar yazdığını, çocuklarını cemaatin okullarına gönderdiğini belirten Prof. Dr. Pala, o zamanlar böyle bir ihanet içerisinde olabileceklerini hiç kestiremediğini, 17-25 Aralık sürecinde cemaat ile yol yürünemeyeceğini anladığını ve yollarını ayırdığını kaydetti.

“Cemaat özür dilemelidir” şeklinde manşet olan haberi sonrasında bütün kanalları ile cemaatin kendisine hücum ettiğini de belirten Pala, tüm bunları yaşamış ve ceremesini o zaten çekmiş olduğunu, hayıflanması gereken geriye yönelik çok yılı olduğunu ifade etti. Halkın darbeye direnmesinden duyduğu gururu da dile getiren Pala, "Evet, darbe başarısız oldu ama FETÖ'nün kökü kazınmalı. Her şekilde kim cezasını görecekse görmeli ve nasıl önüne geçilecekse geçilmeli. Elbette kurunun yanında yaşı yakmadan çünkü böyle savrulma dönemlerinde birileri kendine yer açmak için, birileri eski hesapları görmek için, birileri de birtakım menfaatler uğruna başkalarını karalayabilir. Ben Türk milletinin hakkaniyetine inanan birisiyim. Bunlar temizlenecektir, temizlenmelidir." dedi.

FETÖ temizliği sürecinde görüntü vermekten ziyade herkesin ülkesi için elinden ne geldiğini düşünmesi gerektiğinin altını çizen Pala, bir yazar olarak da kendi üzerine düşeni yapmak için harekete geçtiğini, böyle bir dönemde yetiştirerek ekmek yedirip su içirdiği bir yazardan ülkenin de iyi bir eser beklediğini ifade etti ve kendisinin de “Haşhaşiler” üzerinden darbe girişimini değerlendiren bir tiyatro eseri üzerinde çalıştığını bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *