» 
»
 

İskenderun sahillerini zehirli denizanaları bastı!

İskenderun halkı Kızıldeniz'den sahillere akın eden zehirli denizanaları nedeniyle büyük tehlike altında. Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği üyeleri, ölmüş dahi olsa bunlara dokunmaması konusunda uyarıda bulundu.

İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde görev yapmakta olan Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği Başkanı Doç. Dr. Tahir Özcan ile kıyıya vuran denizanalarını toplayarak sahili denizanalarından arındırmaya çalıştılar.

Kızıldeniz’den gelerek İskenderun sahiline vurdukları düşünülen denizanaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Tahir Özcan, hava sıcaklıklarının yükselmesi ile deniz mevsiminin açılması sonucu sahillere akın etmeye başlayan halkı dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyararak, "Akdeniz kıyılarında sıcaklığın artmasıyla birlikte şubat ayı sonunda Lübnan kıyılarında denizanası artışları bilim adamlarınca gözlemlenmeye başlamıştır.

Yaklaşık 2 hafta sonra bu artış ülkemiz kıyılarında görülmeye başlanmıştır. Son günlerde güney sahillerimizde sıcaklıkların artmasıyla birlikte sahillerde, liman ve mendirek diplerinde insanların yoğun olarak bulundukları yerlerde birçok denizanasına rastlanmaktadır. Kıyılarımızda özellikle Kızıl Deniz göçmeni olan zehirli denizanası Rhopilema nomadica (Göçmen Denizanası) türünün görülme sıklıklarında artış gözlemlenmeye başlanmıştır" ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *