» 
»
 

İSKİ'den uyarı gecikmedi: Barajlarda ve göletlerde yüzmeyin!

İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) vatandaşlar için önemli açıklamalarda bulundu. Barajlarda ve göletlerde deniz suyuna nazaran kaldırma kuvvetinin az olmasından dolayı yüzmeyin uyarıları yapıldı.

Yaz aylarının kavurucu sıcaklığı ile serinlemek için göletlere ve barajlara girip hayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor Bu nedenle İSKİ İStanbul Su ve Kanalizasyon İşleri vatandaşları bilinçlendirmek ve uyarı yapmak amacıyla bir takım açıklamalarda bulundu. Deniz suyuna kıyasla barajların ve göletlerin kaldırma kuvvetleri daha azdır. Ayrıca göl zemininin balçık ile kaplı olmasından dolayı tehlikeli olabileceği belirtildi.

İSKİ'nin yapmış olduğu yazılı açıklamada, Ramazan Bayramı tatlinde sıcak günler geçiren İstanbul'da vatandaşlar serinlemek, balık tutmak ve yüzmek için baraj göllerine ve göletlere gitmektedirler. Derelere, göletlere ve barajlara giden vatandaşlar genellikle suya girerek yaralanma veya boğulma gibi sonuçlar ile karşı karşıya kalınıyor. Barajlar ve göller yüzmek için güvenli yerler değillerdir. Deniz suyuna nazaran göllerde ve barajlarda tuzluluk oranı azlığından kaldırma kuvveti daha düşüktür. Bu nedenle yüzmek için kullanılar göller İstanbul vatandaşları için hayati tehlike taşımaktadır.

Barajlarda ve göllerdeki güvenlikler vatandaşların can güvenliğini sağlamak amacı ile anonslarda bulunuyor. Ancak göllerin ve barajların büyüklüğü düşünülürse heryerde güvenliği kontrol altına almak pek de mümkün olmuyor. Bu nedenle uyarı tabelaları artırılıyor, yıpranan tabelalar yenileniyor. Fakat bu durumda en öenmli faktör anne ve babalardır. Ebeveynler çocuklarına göllere ve barajlara girmemeleri için gerekli uyarılarda bulunması gerektiği açıklanıyor. Göletlerde ve barajlarda son dönemlerde artan can kayıplarının ardından yüzmek için uygun yerler olmadığından İSKİ tarafından uyarılar yapıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *