» 
 

İşletmesinde eşi ile birlikte çalışana 2 bin 732 TL teşvik

Eşini kendisine ait işletmesinde çalıştıran eşlere devlet aracılığı ile önemli teşvikler uygulanıyor. Bu bağlamda teşviklerden faydalanmak için başvuruda bulunan kişilere verilen teşvik süresi 24 ile 54 ay arasında değişiyor.

İşverenin kalkındırmak adına verilen destekler kapsamında karısını kendi işletmesinde çalıştıran eşlere önemli teşvikler veriliyor. Bu bağlamda, asgari ücret alan bir işçi için 364 lira, tavandan ücret alan bir işçi için ise 2 bin 732 liraya kadar teşvik veriliyor.

Bu teşviklerde bir takım şartlar bulunmakta. Bunlardan ilki kocasına ait işyerinde çalışan kadınların eşinin yanında işe başladıkları tarihten önceki son 6 ay içinde çalışmaları gerekiyor. Ayrıca işyerinde kendisi haricinde önceden çalışanlara ilave olarak alınmış olması gerekiyor.

Eşinin teşvikten yararlanması için aynı zamanda kadının, kocasına ait işyerinde sigortalı olarak görünebilmesi için aktif olarak çalışması ve ücret alması ayrıca aldığı ücretin işyeri defterine kayıt edilmiş ve belgelerin usule uygun olarak yazılmış olması şart koşuluyor.

İşsizlik Sigortası Yasası'nın geçici 10'uncu maddesine göre; işe alındığı tarihten önceki altı ay veya daha fazla süreyle işsiz olan kadınlarla, 18-29 yaş arasındaki erkekleri işe alan işverenlere bir prim teşviği veriliyor. Bu teşviğin süresi 24 ile 48 ay arasında değişiyor.

Yeni işe alınan işçinin İşkur'a kayıtlı işsiz olması halinde teşvik süresine 6 ay daha ekleniyor ve süre 54 aya çıkıyor. Verilen teşvik ise sigorta primi işveren payının tamamı kadar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *