» 
»
 

İspanya ve Portekiz'de yangın 9 can aldı!

İspanya ve Portekiz'de kasırgadan dolayı artan yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a çıktığı belirtildi.

İspanya ve Portekiz'de kasırga nedeniyle artan yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Portekiz'de rekor sayıda ulaşan yangınlarda ölenlerin sayısı 6'ya ulaştı. İspanya'da kundakçılar tarafından çıkarılan yangınların, Ophelia kasırgasının güçlü rüzgarıyla artması üzerine 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği açıklandı.

Ülkenin merkezine ve kuzeyine doğru yayılan 26 yangında yaklaşık 3 bin 700 itfaiyecinin yangın söndürme çalışmalarına katıldığını bildiren Portekiz Başkanı Antonio Costa, afet durumu ilan ettiklerini belirtti. Sivil Savnma Ajansı Sözcüsü Patricia Gaspar, hayatını kaybeden 3 kişinin haricinde, 25 kişinin yaralandığını ve Porto ile Lizbon'a bağlanan yol da dahil üç otoyolun kapatıldığı aktarıldı.

İspanya'da meydana gelen 17 yangın için kundakçılar yetkililer tarafından suçlanıyor. Bölgesel Yönetim Başkanı Alberto Nunez Feijoo, yangınların kasıtlı bir şekilde planlanarak yapıldığını vurguladı. Feijoo, Galiçya bölgesinde şiddetlenen 15 ayrı yangının da risk oluşturduğunu söyledi. Hızı saatte 90 kilometre hızla esen Ophelia Kasırgasının İspanya'nın kuzey kıyılarında İrlanda'ya gittiği ve şiddetli rüzgarların alevleri artırdığını ifade ederek bölgede durumun çok kritik olduğunu bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *