» 
»
 

İsrail Parlamentosu Knesset'te ikinci kez ezanlı protesto

"Gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasına dayanarak ezanın hoparlörle okunmasını yasaklamayı planlayan İsrail'de parlamento kürsüsünden tekrar ezan yankılandı. Arap milletvekili Talip Ebu Arar, Knesset'te ezan okudu.

İsrail, ezan sesinin "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla hoparlörden ezan okunmasını yasaklamayı planlarken, parlamentoda kürsüden ezan okundu. Bu planı protesto eden Arap milletvekili Talip Ebu Arar, Knesset'te ezan okudu.

Daha önce bu planı protesto etmek için kürsüden ezan okuyan Ahmed et-Tiybi gibi yaparak kürsüden akşam ezanı okuyan Ortak Arap Listesi üyesi Milletvekili Ebu Arar, bu şekilde tepkisini gösterdi.

Video Filistin medyasında paylaşılırken, videoda Ebu Arar'ın ezan okuduğu sırada fanatik Yahudi milletvekillerinin tepkileri de görüntülere yansıyor. Akşam ezanını tepkilere aldırış etmeden okumaya devam eden Abu Arar, daha sonra kürsüden ayrılıyor.

Ezanın hoparlör ile okunmasının yasaklanmasını öngören kanun tasarısını onaylayarak meclise sevk eden Knesset'teki yasam komisyonu, dindar Yahudot HaTora Partisinin itirazı üzerine oylamayı ertelemişti.

İsrail meclisinde camilerden hoparlörle ezan okunmasının "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiası ile yasaklayacak olan tasarı, üç farklı oturumda görüşülerek oylanacak ve daha sonra yürürlüğe girecek. Daha önce de Filistinlilerin ve İslam aleminin tepkisini çeken tasarı, pek çok kez gündeme gelmesine rağmen kanunlaşamamıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *