» 
 

İşsizlere 2. işsizlik maaşı geliyor

İşten çıkarılanlar İŞKUR'a 30 gün içinde başvurmaları halinde ikinci bir maaş alabilecekler. İkinci işsizlik maaşı kimler için geçerli? İşte detaylar...

İşçilerin işten çıkarılmaları durumunda aldıkları işsizlik maaşı eğer iş bulurlarsa kesiliyor. Ancak eğer yeni buldukları işten de çıkarılırlarsa işsizlik maaşının kalan bölümü ödenmeye devam ediyor. Haksız ya da sebepsiz yere işten çıkarılma ya da haklı fesih şartları ile işten ayrılma durumlarında alınan işsizlik ödeneği için son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olması ve işten ayrılmadan önceki 120 gün içinde prim ödenmiş olması şartı gereken işsizlik maaşında ikinci kez işten çıkarılma durumunda kalan kısım ödenmeye devam ediyor.

Çalışanların son 3 yılındaki prim gün sayısına göre 10 ay ödenen maaş sınırı asgari ücrete göre belirleniyor. Brüt asgari ücretin yüzde 40'ı en düşük, yüzde 80'i ise en yüksek olarak ödeniyor. 2017'de işsizlik maaşı 711 lira ile 1422 lira arasında değişiyor. Ancak burada önemli olan husus başvuru süresi. Eğer işsiz kalanlar İŞKUR'a 30 gün içinde başvurursa hak edilen para tam olarak ödeniyor. Eğer bu süre geçirilirse alınacak işsizlik maaşı da o kadar azalıyor. Artık işsizlik maaşına başvurular da internet üzerinden yapılabiliyor.

İşsizlik maaşı son 3 yılda 600 gün prim ödenenlere 6 ay boyunca, 900 gün prim ödenenlere 8 ay boyunca, 1080 gün prim ödenenlere ise 10 ay boyunca ödeniyor. Hesaplanırken ise son 4 ayda alınan brüt maaş ortalaması dikkate alınıyor. Asgari ücretin yüzde 80'ini geçmeyecek şekilde son 4 aydaki brüt maaş ortalamasının yüzde 40'ı işsizlik maaşı olarak ödeniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *