» 
 

İşsizlere çifte fırsat 2 bin 600 TL maaş imkanı

Türkiye İş Kurumunda (İŞ-KUR) eğitiminde, tecrübe kazanmak istedikleri meslekler için programa katılan kişiler program süresince iş başı eğitiminde maaş alabilecekler. İşsizlik maaşı ile birlikte İŞ-KUR'dan da aldıkları aylık ile 2.600 TL'ye çıkıyor.

Sigortası olan işsizler, işsizlik maaşlarını aldıkları dönem içerisinde İŞ-KUR'dan da eğitim programına katılarak işsizlik maaşlarına ekstra olarak bir de çalıştıkları gün başına 50 TL maaş alabilecekler. Yani bu şekilde hem işsizlik maaşı hem de Türkiye İş Kurumu'ndan eğitim programına katılımından dolayı alacakları 1.300 TL ile de maaşları 2.600 TL'yi bulabilecek.

Programa katılan öğrenci, hem meslekler üzerine tecrübe sahibi olacak, hem de varsa okulundaki burs veya kredisi kesilmeden de iş başı eğitim ücretini alabilecek. İşsizlik maaşları en az 659 TL ve maksimum 1.318 TL olarak ödeme yapılıyor. İş başı eğitimi programına katılan kişilerin programa katılım saatleri denetlenecek olup, yapılacak sözleşmedeki şartlara uyularak program süresince kalabilir.

Program katılımcılarının programa devamlılığı zorunludur. Mazeret olmadığı takdirde programdan ayrılamazlar. Program süresince 5 gün sağlık izni vardır. Sağlık problemlerinden dolayı kişi 5 gün izin alabilir. 5 günü aşan sağlık izinleri ise onda birlik iznin süresinden düşürülür. İŞ-KUR'un işbaşı eğitim programına katılabilmek için 15 yaşını tamamlamış olmak, kuruma kayıtlı işsiz olmak, işverenin birinci dereden bir yakını olmamak, emekli olmamak, programın başladığı tarihten önceki 3 ay süresince iş yerinde işverenin bir çalışanı olmamak gerekmektedir.

Yapılacak başvurular Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR) il müdürlüklerine başvurularını yapabilirler veya İŞ-KUR'un internet sayfasından müracaat edebilirler. Yapılacak işbaşı programı sayesinde programa katılan kişiler hem iş tecrübesi kazanmış olacaklar. İş ararken imkân daha da artmış olacak. İş kazası, genel sağlık sigortası primleri yatırılmış olacak. Program bitiminde eğitim programı sertifikası verilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *