» 
 

İşsizlik maaşı istifa edenler için haklı fesih ile mümkün

İşten çıkarılanların aldığı işsizlik maaşı istifa edenler için de geçerli ancak bir şartla. İstifa nedeni haklı fesih olmalı. Peki haklı fesih nasıl olabiliyor? İşte detay haberler...

Prim ödeme gün sayısına göre alınan işsizlik maaşı bilindiği üzere işten çıkarılanlar için büyük avantaj. 10 aya kadar alınabilen işsizlik maaşı İŞKUR vasıtasıyla sağlanıyor ancak tabi ki bazı şartları bulunuyor. Öte yandan işsizlik maaşı sadece işten çıkarılanlar için değil haklı fesih nedeniyle istifa edenler için de geçerli. 4A'lı olarak çalışanların aldıkları işsizlik maaşı banka sandıklarına tabi olanlara da veriliyor. Maaşı alabilmek için en önemli şart kendi istek ve kusuru dışında işten ayrılmak. Bu durumda kendi isteğiyle istifa edenler işsizlik maaşına başvuramıyor. İş Kanunu'nda 'haklı fesih' durumları hariç!

HAKLI FESİH KAPSAMINA GİREN KONULAR
Eğer çalışanlar istifa eder ve haklı olduklarını ispatlarsa ya da istifa konusu mahkemeye intikal etmişse sonucuna göre de işsizlik maaşı alma hakkı doğabiliyor. Haklı fesih kapsamına giren konular ise maaş ödenmemesi, gerçek ücretin bildirilmemesi, mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması ve sağlık gerekçeleri.

Son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödeme ve işten ayrılmadan önce 120 gün eksiksiz prim ödenmiş olması durumlarında işsizlik maaşı alınabiliyor. Ancak alınacak işsizlik maaşının miktarı çalışırken alınan maaşa göre kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Alınan ücret arttıkça işsizlik maaşı da artıyor ancak üst sınır brüt asgari ücretin yüzde 80'i kadar olabiliyor. 2017 yılında üst sınır 1,411,21 lira olarak uygulanıyor. İşsizlik maaşının ne kadar süreyle ödeneceği ise yine prim gün sayısına bağlı. Son 3 yılda 600 gün primi bulunanlar 6 ay boyunca, 900 gün primi bulunanlar 8 ay, 1080 gün olanlar 10 ay süresince işsizlik maaşı alabiliyor.

GSS PRİMLERİNİ İŞKUR ÖDÜYOR
İşsizlik maaşı alanların kafasına takılan önemli sorulardan birisi de genel sağlık sigortası primlerinin ödenip ödenmediği konusu. İşsizlik maaşı bağlanan kişiler ve onların bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden bu sürede yararlanabiliyor. Ancak tüm bunlardan yararlanabilmek için işten çıkarılan kişinin 1 ay içinde İŞKUR'a bildirme zorunluluğu var. Eğer 1 ayı geçirirse alınacak işsizlik maaşı süresi de kısalıyor. Aynı şekilde maaş almaya başlayan işsizler iş bulduklarında yine İŞKUR'a bunu bildirmeli. Aksi halde çalıştığı tespit edilenlerden ödenen işsizlik maaşı faiziyle birlikte geri alınıyor..

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *