» 
 

İşsizlik maaşı nasıl alınır? Şartları nelerdir?

Geçerli bir nedenden dolayı işten ayrıldınız ya da işinize bir şekilde son verildi. İşsiz kaldığınız süre içerisinde kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak adına çalışırken işsiz kalanların yardımına İŞKUR yetişiyor. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir?

Herkesin merakla beklediği işsizlik maaşı konusunda bir takım düzenlemeler yapıldı. Hükümetin alımını daha da kolaylaştırdığı işsizlik maaşı 2016'da artış gösterdi. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? Kimler işsizlik maaşı alır? İşsizlik maaşı uygulamasından yararlanmak için işten çıkartılmış olmak gerekiyor. Yani kendi isteği haricinde iş yerinin iflas etmesi gibi durumlarda işsizlik maaşı alınabiliyor. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için bir takım şartlar bulunuyor. Şartlar arasında çalışılan iş yerinden ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek çalışılmış olması gerekiyor. Hizmet akdinin fesh edilmesi ile de 30 iş günü içerisinde İşkur'a başvuruda bulunmak gerekiyor. Ya da www.iskur.gov.tr sitesinden online olarak da başvuruda bulunabiliyor.

İşsizlik maaşı için önemli olan prim gün sayısı ve ödenmiş olmasıdır. İşten ayrıldıktan otuz gün içerisinde eğer başvuruda bulunulmaz ise bu haktan yararlanma ihtmali sıfıra düşüyor. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre, 120 gün prim ödeyen çalışanların 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primini ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün olarak ve 900 gün sigortalı olarak çalışan işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün olarak ve 1080 gün sigortalı olarak çalışan işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işszilere 300 gün işsizlik ödeneği verilebiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *