» 
 

İşsizlik maaşı nasıl alınır? Şartları nelerdir?

İşine işveren tarafından son verilen ya da herhangi bir sebepten dolayı işten ayrılmak zorunda kalan işsizler işsizlik maaşı ödeneğinden yararlanabilir. Ancak işsizlik maaşını alabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? Ayrıntılar haberde...

Hükümet, çalışanların işten çıkarılmış olması durumunda mağdur olan işçinin mağduriyetini gidermek için işsizlik maaşı ödeneği imkânını sunuyor. İşsizlik maaşı alma şartlarını yerine getirmiş olan kişiler işsizlik maaşı alabiliyor. Ancak bu ödenekten faydalaanmak için ya işten çıkartılmış olmanız gerekiyor ya da kendi isteğiniz haricinde işinizi kaybetmiş olmanı gerekiyor. Peki işsizlik maaşı şartları neler?

Sigortalı bir işte çalıştığınızda, işinize son verilmeden önceki 120 gün içerisinde çalışmış olmanız durumunda işsizlik maaşı ödeneğinden yararlanabiliyorsunuz. Son üç yıl içinde de minimum 600 gün sigortalı bir işte çalışmış olmak gerekiyor. Örneğin, işsizlik maaşı alabilmek için 16 Mart 2016'da işten ayrılmışsanız, geriye yönelik 16 Mart 2013 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda minimum 600 gün priminizin olması gerekmektedir.

Öte yandan kişinin işten çıkış kodunun uygun olması gerekiyor. Yani sigortalı çalışan kişinin işi bırakma nedenleri numaralarla belirlenmiştir. 1'den 24'e kadar çıkış kodu bulunmaktadır. Mesela askere gidecekseniz çıkış kodunuz 12, istifa ederek işten ayrıldıysanız 03 kodu ile SGK'ya çıkış nedeniniz bildirilir.

SGK çıkışınız verildikten sonraki otuz gün ieçrisinde en yakın İŞKUR'a şahsen ya da İŞKUR'un resmi internet sitesi iskur.gov.tr üzerinden bireysel olarak başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyor. İnternet üzerinden başvuru yapacak olanların ilk başta iş arayan kaydı yaptırması gerekmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *