» 
 

İşsizlik rakamı açıklandı 1 Milyon 810 bin genç işsizimiz var

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Eylül dönemi işsizlik verilerini açıklamalarında işsizlik rakamının geçen yılın aynı dönemine göre 420 bin kişi artarak 3 milyon 523 bin kişiye yükseldi.

Ülkemizde işsizlik rakamları büyük bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. Bir türlü yüzde 10’un altına çekilemeyen işsizlik rakamları, toplumun kanayan yarası konumunda. Neredeyse hemen her ailede bir yetişkin işsiz durumda. Bununla birlikte işsizlik kategorisinde en geniş payda ‘genç işsizler’ yer alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, genç olarak tabir edilen 15 - 34 yaş grubundaki işsizlerin, yaş dilimindeki nüfusa oranı yüzde 7,5 seviyesinde yer alıyor. Ancak durumun tam olarak bu şekilde olduğunu söylemek zor. Zira bahse konu yaş grubundaki insanlarımızın yarısından fazlası zaten iş aramadığını belirtiliyor. Yani istihdam talebi içerisinde olan gençler baz alındığında, gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 15’e yakın seviyede.

24 milyon 263 bin gencin dahil olduğu 15-34 yaş grubunda, iş gücüne katılım oranı yüzde 56,4 olarak bildirildi. Diğer bir ifadeyle gençlerin yüzde 43,6'sı işgücüne dahil olmayan kesimde yer alıyor. Bu nedenle belirtilen yaş grubu içinde işsizlik oranı yüzde 13,2 olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Aynı dönemde, tarım dışı işsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile yüzde 13,7 olarak tahmin edildiği bildirildi. Genç nüfusta işsizlik oranı 1,4 puanlık artış ile yüzde 19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,1 puanlık artış ile yüzde 11,6 olarak gerçekleşti kaydedildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *