Farkonda
Farkonda
» 
»
 

İstanbul adliyelerinde 91 personel tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında İstanbul adliyelerinde görevli olan 91 kişi, FETÖ ve PDY terör örgütüne üye olmak suçundan çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Terör Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından olan Gökalp Kökçü tarafından, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunmasının sonrasında İstanbul'da bulunan adliyelerde de görevli personellere yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında İstanbul'daki dokuz adliye ile ceza infaz kurumlarında çalışmakta olan 371 personelin hakkında gözaltı kararı çıktı. 371 kişiden 365'i gözaltına alınırken, 6 kişinin ise yakalanmasına yönelik çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin sonrasında İstanbul Adalet Sarayı'na çeşitli günlerde sevki gerçekleştirilen şüpheli şahıslardan 91'i FETO/PDY üyesi olmak suçundan tutuklanmasına karar verildi. Şüpheli şahıslardan 162'si adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 4 kişi ise emniyetteki işlemlerinin bitmesinin ardından serbest bırakıldı. 108 şüpheli ise emniyetteki işlemleri sürdürülüyor.

İstanbul'da hangi adliyelerden kaç kişi gözaltına alındı? Anadolu Yakası Ceza İnfaz Kurumları'ndan 44 kişi gözaltına alındı. 4'ü tutuklandı ve 10 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Anadolu Adalet Sarayı Beykoz Adliyesi'nde 79 kişi gözaltına alındı. 38'i tutuklandı ve 41'i adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Bakırköy Adliyesi'nden 39 kişi gözaltına alındı ve 8'i tutuklandı. 31'i ise adli kontrol kararıyla serbest kaldı. Büyükçekmece Adliyesi'nden 21 kişi gözaltına alındı. 8'i tutuklandı ve 4'ü adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Bölge İdare Mahkemesi'nde 7 kişi gözaltına alındı. 3'ü tutuklandı ve 4'ü serbest bırakıldı. İstanbul Adalet Sarayı ve Gaziosmanpaşa Adliyesi'nde 119 kişi gözaltına alındı. 3'ü tutuklandı. 60'ı adli kontrol şartı ile serbest kaldı. Silivri Adliyesi'nde 29 kişi gözaltına alındı. 16'sı serbest bırakıldı. Küçükçekmece Adliyesi'nde 33 kişi gözaltına alındı. 27'si tutuklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *