» 
»
 

İstanbul akvaryum ve su altı hayvanat bahçesinde ilginç canlılar sizi bekliyor

Türkiye'de bulunmayan pek çok deniz canlısına ev sahipliği yapan İstanbul Anadolu Yakası'ndaki akvaryum ve su altı hayvanat bahçesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Manta vatozlarından, su samurlarına, su farelerinden Güney Amerikalı Humboldt Penguenlerine kadar 200 türden 20 binden fazla deniz canlısı ve amfibiye ev sahipliği yapan İstanbul Anadolu Yakası'ndaki akvaryum ve su altı hayvanat bahçesi, çocuklara su altı dünyasını eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçlıyor. Ekoloji ve okyanus hayatının sürdürebilirliği hakkında bilgi alabilen çocuklar, 270 derece görüş açısına sahip akrilik tünelde gezerken denizdeki hayatı ve çok sayıda deniz canlısını da görme imkanına sahip oluyor.

Akvaryum ve su altı hayvanat bahçesi, "Kayalık Kıyılar", "Ana Tank", "Deniz Anası Galerisi", "Jungle", "Nehirler", "Penguen Adası" ve "Timsah Krallığı" adlarındaki 7 bölüm ile 50 akvaryumdan oluşuyor. Akvaryumda Türkiye'de bulunmayan türden çok sayıda canlı yer alıyor. Özellikle Avustralya'dan getirilen 5 metre uzunluğunda ve 750 kilogram ağırlığındaki erkek, 3 metre uzunluğundaki dişi timsahlar ziyaretçilerin oldukça çok dikkatini çekiyor. 30 yaşında olduğu tahmin edilen dev timsahın önümüzdeki yıl 1000 kilograma ulaşması bekleniyor. Su ürünleri mühendislerince ayda 50 kilogram et ağırlıklı gıda ile beslenen timsahlar yemeklerini yerken, uzmanlar ise özel bir bölmeye geçerek suya düşmemek için emniyet kemeri takıyor.

Dubai'deki akvaryumda yürütülen yetiştirme programı kapsamında dünyaya gelen penguenler için ise üreyebilecekleri özel odalar mevcut. Su samurları ve penguenler günün büyük bölümünü oyun oyanayarak geçiriyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca teslim edilen zehirli tarantula türleri de akvaryumda yer alan diğer bir canlı olarak dikkatleri çekiyor. Ayda 25-35 bin kişinin ziyaret ettiği akvaryumun diğerlerinden farkının ise amfibiler ve sürüngenler olduğu belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *