İstanbul Havacılık ve Uzay Gelecek Merkezi Yeşilköy'de faaliyete geçti

HUGEM, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde kuruldu ve Yeşilköy'de bulunan Havacılık Müzesi'nde hizmete açıldı. Merkezde çocukların ve gençlerin farklı alanlara ilgilerini desteklemek ve farkındalık oluşturmak hedefleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Müdürlüğü destekleriyle Hava Harp Okulu Komutanlığı öncülüğünde açılan İstanbul Havacılık ve Uzay Gelecek Merkezi Yeşilköy'de faaliyete başladı. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteklediği HUGEM, bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiğe ilgi duyan gençlere katkı sağlamak ve toplumsal farkındalık oluşturmak için kuruldu.

Hezarfen Ahmed Çelebi'den günümüze kadar önemli olayların sergilendiği HUGEM'de NASA'dan gelen haberler takip edilebiliyor ve dijital arşiv güncellenebiliyor. NASA ve ABD Hava Kuvvetleri arasındaki görüşmelerde gelecekteki işbirliği olanakları da değerlendiriliyor.

İlk, orta ve lisede öğrenim görmekte olan 3 bin öğrencinin HUGEM'de havacılık ve uzak odaklı atölyelerde ilgili alanlara teşvik edilmesi hedeflenirken, müze arşivinde bulunan 20 bin eser fotoğraflandı, 30 bin fotoğraf ve 60 bin sayfa kitap da dijitalleştirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *