» 
»
 

İstanbul terör saldırısı akıllara Bürüksel'i getirdi

İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirilen hain saldırıda ilk akla gelen yer 22 Mart’ta Bürüksel Zaventem Havaalanı’nı oldu. Bürükseldeki intihar saldırında meydana gelen görüntüler ile terör saldırısında benzerlik görülüyor.

İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleşen hain terör saldırısında ilk akla gelen yer 22 Mart tarihinde Bürüksel Zaventem Havalimanındaki intihar saldırında meydana gelen görüntüler ile İstanbul’daki terör saldırısında benzerlik görülüyor. Türkiye’deki son saldırının Bürükselden esinlenip gerçekleştirdiği ihtimalini akıllara getiriyor. Detaylı bir gözlem ile incelendiği zaman olayda hemen hemen aynı modus operandi olması çarpıcı bir şekilde öne çıkıyor.

Belçika’dan gelen yorumlara göre iki saldırı arasında ki planlama ve planı gerçekleştirme şeklinde büyük bir benzerliğin olduğunu ve bu durumun hemen dikkat çektiğini söylediler. Olay farklı ülkelerde olması nedeni ile de bazı farklılıkların olduğunu da vurguladılar.
Olayda ki ilk göze çarpan benzerlik, saldırganların Bürükselde ve İstanbul’da olay yerine taksi ile geldikleri görülüyor. Saldırganın olay alanı seçimi ise oldukça benzerlik gösteriyor. İki ülkenin saldırganı da üç patlama gerçekleştiriyor.

Yaşanan saldırı olaylarının farklılıkları ise, Bürükselde saldırganlardan birinin son anda vicdana gelip vazgeçmesi ile sadece iki patlama gerçekleşmişti. İstanbul’da kullanılan otomatik silah Belçika’da kullanılmamıştı ve bu olayda farklılık sebebi oluyor. Bürükselin havaalanında valiz ve bavullara yerleştirilen patlayıcılar kullanılır iken İstanbul’da alınan bilgilerde Atatürk Havalimanında böyle bir girişimin olmadığını görüyoruz. İstanbul’da saldırı için akşam saati tercih edilirken Bürükselde sabah saatleri eylem için uygun görü görülüyordu. Bu benzerlik ve farklılıklar insanlarda acaba İstanbul’daki saldırganlar Bürükselden mi ilham aldı? Sorusunu sorduruyor.

Bilirkişilerin yaptığı açıklamada, her terör saldırısının aynı olmasının beklenmemesi gerektiğini ve özellikle havaalanı gibi stratejisi belli olan binalara karşı yapılan saldırıların başka saldırılardan örnek alına bilineceğini ve de bazı detayların benzerlik göstere bileceğini açıkladı. Tüm detaylarda bire bir aynı olması gibi bir imkânın olamayacağının da altını çizdi. Bürükselde ki havaalanı ile İstanbul Atatürk Hava Limanı arasında boyut farkı bariz belli. Bürüksel, İstanbul havaalanının yanında minyatür kalıyor. Bürüksel hava alanında iç uçuş olmadığı için iç-dış ayrımı yoktu ve bu yüzden patlamanın etkisi de daha açık olmuştu. Bürüksel de saldırıdan 12 gün sonrasında faaliyete açılmıştı fakat İstanbul bu konuda Bürükselden üstün bir durumda.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *