» 
»
 

İstanbul Valiliği'nden yağmur için flaş açıklama

İstanbul Valiliği, Aniden bastıran yağmur nedeniyle sosyal medya hesabı olan Twitter'dan uyarı mesajı yayımladı. Meteorolojinin yaptığı uyarılara rağmen trafik durma noktasına geldi.

İstanbul'un bazı bölgelerinde bir anda bastırarak hayatı durma noktasına getiren aşırı yağmurların  birçok alanda zorluklara sebep olmasından dolayı, İstanbul Valiliği konu hakkında bir açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada, Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur, denildi.

Twitter'dan yapılan açıklamada yer alan mesajda, "Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur." sözlerine yer verildi.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün, özellikle Marmara civarı için uyarılarda bulunmuştu.  Bu uyarılarından ardından aniden bastıran sağanak yağış İstanbul’da bir anda etkili olurken İstanbul'da yağış ile birlikte trafik te kilitlenme noktasına gelirken birçok araç mahsur kaldı. Son verilere göre bugün yağan yağmurun metrekareye 50-60 kilogram yağış olarak düştüğü hesaplanıyor. Aşırı yağıştan sadece araçlar değil vatandaşlarda olumsuz etkileniyor. Yağış sırasında hazırlıksız yakalananlar tentelerin altına duraklara ve iş yerlerime sığınmak zorunda kaldı.

Gece boyunca kentin birçok ilçesinde etkili olan aşırı yağış yerini sabah saatlerine gelinirken daha da şiddetli yağışa bıraktı. Bir anda bastıran yağmurla ıslanan İstanbullu Vatandaşlardan bazıları ise bina kirişlerinin altında ve duraklarda yağışın yavaşlamasını beklemeye koyuldu.

Sosyal medya hesaplarından birçok paylaşımda bulunan vatandaş İstanbul'un dört bir yanından çekilmiş görüntüleri yayınlamaya başladı. Üsküdar'dan gelen bir paylaşımda vatandaşlardan birinin yüzmeye başladığı ifade edildi.
Aşırı yağışı sadece kara değil hava trafiğini de etkiliyor. Kötü hava koşullarına ve yıldırımlara neden olan hava koşulları nedeniyle şiddetli yağışların olduğu anlarda Atatürk Havalimanı'na iniş ve kalkışlar yapılamazken, pislerin yerleri değiştirildi ve bazı seferlerde gecikmeler yaşandı.

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmeler ise, ülkenin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'in (Sinop hariç) sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, Yalova, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli ve yerel olarak çok kuvvetli (21-75 kg/m2); Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile Çanakkale'nin doğu, Balıkesir'in kuzey ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı (100 kg/m2 ve üzeri) olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden verilen bilgilere göre, hava sıcaklığının batı kesimlerde 2 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde artamaya devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, genellikle kuzeyli, güneydoğu kesimler ile Akdeniz'in kıyıları ve İç Anadolu'nun doğusunda batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor, denildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *