» 
»
 

İstanbul yeni metro hatlarına kavuşuyor

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı ile Vezneciler-Sultangazi metro hattı vaadi yeerel seçimler öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'tan gelmişti. O metro hatları şimdi hayata geçiyor.

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı ve Vezneciler-Sultangazi Metrosu'nun yapım planı ile ilgili değişiklik teklifinin gündeme geldiği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı toplantısı Saraçhane'de yapıldı. Oy birliği ile kabul edilen iki projeden 800 metrelik Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı 2019'da hizmete alınacak.

Saatte 6 bin yolcu taşıma kapasitesiyle çift yönde hizmet verecek olan Levent-Hisarönü Hattı sayesinde İstanbullular Aşiyan sahiline 2,5 dakika gibi bir sürede ulaşabilecek. Raylı sistemle denize bağlanacak semtler ise Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ulus olacak.

HATTIN YAPIMINA HEMEN BAŞLANIYOR

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı'nın inşaat, elektromekanik ve araç alım ihalesi ise 2 Mart'ta yapılacak. Hattın yapımına hemen başlanacak ve planlamalara göre 2 yılda tamamlanacak. Halatlı demiryolu sistemi olarak bilinen proje Taksim-Kabataş füniküler hattının bir benzeri niteliğinde. Tünelde ray üstünde hareket edecek olan sistem çekme ve germe halatlarıyla vagonları çevreleyerek dönen çekme halatına bağlanıyor. Boğaziçi Üniversitesi ana giriş kapısının yanına inşa edilecek olan hattın Hisarönü İstasyonu ile hat üniversite arazisinin altından geçecek ve Aşiyan Parkı'nda yapılacak olan istasyon ile denize bağlanacak.

VEZNECİLER-SULTANGAZİ METRO HATTI TRAFİĞİ RAHATLATACAK

 

Meclis toplantısında kabul edilen bir diğer projenin uygulama imar plan değişikliği de Vezneciler-Edirnekapı-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Sultangazi metro hattı oldu. Bu ilçeleri yer altından birleştirecek olan projenin hizmete girmesi 2019 sonrası olarak planlanıyor. Vezneciler-Sultangazi arasını 19 dakikaya indirecek olan 12,3 kilometreklik hat 15 istasyondan oluşacak.Hattaki istasyonlar Vezneciler, Saraçhane, Fatih Camii, Edirnekapı, Ayvansaray, Eyüp Sultan, Rami Kışlası, Gaziosmanpaşa, Şemsipaşa, Küçükköy, Yenimahalle, Esentepe, Sultangazi, Cebeci ve Mescid-i Selam olarak sıralanacak.

METROBÜSE ENTEGRE EDİLECEK

Marmaray'a Hacıosman-Yenikapı meetrosu yoluyla entegre olacak olan Vezneciler-Sultangazi metrosu, ayrıca Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro hattına Yenimahalle İstasyonu’nda, planlanan Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metrosu'na Gaziosmanpaşa İstasyonu’nda ve yine planlanan İncirli-Söğütlüçeşme Metro Hattı’na Edirnekapı İstasyonu’nda entegre edilecek. Şehir içi trafiği de rahatlatacak olan metro hattı, Edirne Kapı'da metrobüse entegre edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *