» 
»
 

İstanbul'da Afrodit heykeli ve 13 parça tarihi eser ele geçirildi

İstanbul'da tarihi eser kaçakçılığına yönelik Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin hazırladığı operasyonda 2 bin yıl öncesinde Roma dönemine ait olan Afrodit heykeli ve 13 parça tarihi eser ele geçirildi.

İstanbul'un Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ekipleri, daha öncesinde İzmir'in Efes antik kentinde kaçak kazı yapıldığını ve bu sayede eserlere ulaşıldığını söyleyen ve elde ettiği bu önemli eserleri satmaya kalkışan 2 şüpheli hakkında gelen ihbar üzerine çalışmalar başlatıldı.

Sivil polisler aldığı ihbar ile bir operasyon düzenledi ve sivil polis ekipleri kendilerini koleksiyoner olarak tanıttı. Bu sayede eserleri elinde olduğu düşünülen 2 şüpheli ile görüşme ayarlandı. Hollywood filmlerini anımsatan bu operasyon da şüpheliler ile başta telefon ile görüşüldü ve şüpheliler hakkındaki iddia netleşti. 2 şüphelinin elinde Roma dönemine ait Afrodit heykeli, 2 şarap kabı, 2 küp, 7 gözyaşı şişesi ve bir de prensese mezar hediyesi olarak yollanan cam levhadan söz ederek toplam 13 eserden bahsetti. Bu eserler karşılığında toplam 1 milyon lira para talebinde bulundu. Sivil polisler tarihi eserleri görmek istediğini ve o şekilde incelemek istediğini söyledi. Şüpheliler antikacı olduğunu düşündüğü polislere kısa sürede tarihi eserleri getirdi. Polis ekipleri şüphelileri hemen şüphelileri yakalayarak gözaltına aldı.

İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bu ciddi konu hakkında İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkililerine hemen bilgi ulaştırıldı. Tarihi eserleri inceleyen ve bu tür şeylere çok değer veren uzmanlar, yaptığı ilk incelemede şok bir açıklamada bulundu. Afrodit Heykeli’nin 2 bin yıllık olduğunu ve bu esere paha biçilemediğini belirtti. Afrodit, Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinir. Roma mitolojisindeki ismi ise Venüs'tür. Tarihi eserler için uzmanların yapacakları çalışmaların hemen ardından, İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edileceği söylendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *